Ułatwienia dostępu

Chór Mieszany przy Filharmonii Sudeckiej

CHÓR MIESZANY przy Filharmonii Sudeckiej liczy około 30 osób, które swoją energią, zaangażowaniem i pasją do wspólnego śpiewu tworzą świat, który daje szansę oderwania od codzienności i przeniesienia się w nieuchwytną przestrzeń sztuki. Zespół został powołany do życia w październiku 2014 r. przez dyrektor Elżbietę Łaganowską, a jego pierwszym Dyrygentem został Pan Jerzy Kosek. Zespół zainicjował swoją działalność koncertową 1 lutego 2015 roku Koncertem kolęd w opracowaniu Pawła Stuczyńskiego, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Wałbrzyskiej.

Pamiętam miny muzyków, którzy zobaczyli nas na pierwszej wspólnej próbie. Już podczas próby rzucano ku nam pełne podziwu spojrzenia, ale szpaleru ze smyczków i instrumentów, który muzycy utworzyli nam podczas wyjścia z koncertu, nigdy nie zapomnę (słowa ówczesnej chórzystki). Potem zorganizowano wiele koncertów pod batutą kolejnego dyrygenta Chóru – Bogusławy Bednarczyk. Były to koncerty a cappella, z orkiestrą i solistami oraz z towarzyszeniem fortepianu. 

Pod kierownictwem Ewy Gądek-Rosiak Zespół działał od września 2020 roku do stycznia 2023 roku. W tym okresie zrealizował m.in. koncert muzyki filmowej wraz z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej. Było to wyjątkowe wydarzenie, ze względu na aranżacje Dawida Aleksego Dorożyńskiego, który wspólnie z dyrygentką Ewą Gądek-Rosiak pragnął ukazać nowe spojrzenie na koncerty z muzyką filmową. Poza licznymi koncertami z muzyką a cappella prezentowanymi w tym czasie, chór wystąpił w październiku 2022 roku w wykonaniu Kantaty Beatrice Rogera Treece’a pod dyrekcją kompozytora, który jednocześnie śpiewał i improwizował. To było wielkie i niezwykle inspirujące wydarzenie dla chórzystów.

Od początku jego istnienia przez chór przewinęło się kilkudziesięciu miłośników śpiewu, z których większość wciąż utrzymuje kontakt z zespołem. Dziś Chór Mieszany przy Filharmonii Sudeckiej tworzą osoby w różnym wieku i zróżnicowanych profesjach, których łączy ogromna miłość do muzyki i radość z jej wykonywania.

Próby odbywają się w poniedziałki i środy w godzinach 19:00-21:00 w Sali Koncertowej Filharmonii Sudeckiej. O szczegółach pracy Chóru informujemy na stronie internetowej oraz w Social Media

Regulamin Chóru Mieszanego

KONTAKT

Marta Moneta
kierownik chóru
chor.mieszany@filharmoniasudecka.pl