Ułatwienia dostępu

Koncerty Familijne w Filharmonii Sudeckiej

Sezon 2023 – 2024

Agnieszka Franków-Żelazny zaprasza na Koncerty Familijne 46.sezonu artystycznego Filharmonii Sudeckiej

Do tej pory Państwa pociechy spotykały się z nami podczas audycji muzycznych i prób otwartych w ramach oferty edukacyjnej skierowanej do szkół i przedszkoli, którą od tego roku poszerzamy o poniedziałkowe poranki muzyczne. W tym sezonie chcemy również zaprosić dzieci wraz z rodzicami, wujkami, dziadkami i wszystkimi od 1 – 100 lat chętnymi do skorzystania z naszej nowej propozycji. Koncerty Familijne to 60-minutowe wydarzenia muzyczne odbywające się w wybrane niedziele o godzinie 11 w Sali Koncertowej Filharmonii Sudeckiej, w których poza muzykami orkiestry i zaproszonymi gośćmi aktywny udział weźmie zgromadzona publiczność. Każde z rodzinnych spotkań poprowadzi Jan Bielak, który zachęci nas do wspólnego odkrywania ciekawostek i historii kryjących się za każdym z dzieł. W roli dyrygentów wystąpią: Agnieszka Franków-Żelazny, Anna Kupczyńska oraz Jan Bielak. Utwory z bajek i filmów znane zarówno dzieciom, jak i dorosłym, a także przeboje muzyki klasycznej wyznaczą muzyczne przygody, w które wyruszymy wraz ze słuchaczami.

Zapraszamy do zakupu biletów w Kasie Biletowej i systemie internetowym Filharmonii Sudeckiej oraz wyboru Abonamentu Familijnego w cenie 200 zł gwarantującego miejsce na każdym z Koncertów Familijnych w jednej, promocyjnej cenie 20 zł/koncert. Spotkajmy się na Koncercie Familijnym!

KONCERT 1 W grocie Króla Gór
24.09.2023, niedziela, godz. 11:00
Poranek. Peer Gynt, norweski wieśniak-marzyciel, budzi się w cieniu saharyjskich akacji. Promienie wschodzącego słońce ślizgają się po piasku pustyni. Peer dotarł tu z daleka. Po drodze napotkał różne niebezpieczeństwa – raz nawet ścigały go górskie trolle. Choć przeżył wiele, czeka go jeszcze więcej przygód. O nich właśnie opowiada muzyka Edvarda Griega, o której z kolei opowie nasz pierwszy Koncert Familijny.  
Program:
Edvard Grieg Suita Peer Gynt (fragmenty)

Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent, prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

godz. 11:00

KONCERT 2 W bajkowym świecie
15.10.2023, niedziela, godz. 11:00
Któż nie zna takich piosenek, jak „Mam tę moc” z filmu „Kraina lodu”, „Miłość rośnie wokół nas” z bajki „Król lew” czy słynnego okrzyku „Jaba daba du!!!” Freda Flinstona? Te melodie śmieszą, bawią i wzruszają nie tylko najmłodszą widownię, ale tę starszą także. Bajki, a przede wszystkim piękna muzyka w nich zawarta, towarzyszą nam przez całe życie. Dlatego chcemy zaprosić rodziców wraz z dziećmi na wspaniałe spotkanie z bajkowym światem w Filharmonii Sudeckiej. 

Program:
James Pierpont Jingle Bells (arr. Dariusz Piechowiak)
Disney Medley (arr. Dariusz Piechowiak)
Sam Pottle, Jim Henson Muppet Show Theme (arr. Dariusz Piechowiak)
Elton John Can You Feel the Love Tonight z filmu Król Lew (arr. Dariusz Piechowiak)
Henry Mancini The Pink Panther Theme (arr. Dariusz Piechowiak)
Kristen Anderson Lopez, Robert Lopez Let it go z filmu Kraina Lodu (arr. Paweł Stuczyński)
Hoit Curtin Meet The Flinstones (arr. Dariusz Piechowiak)
Michael Kamen Robin Hood Theme (arr. Dariusz Piechowiak)
Jerzy Matuszkiewicz Temat przewodni z serialu Janosik (arr. Dariusz Piechowiak)

Wykonawcy:
Jan Bielak – prowadzenie
Miejska Orkiestra Dęta Dzierżoniów
Dariusz Piechowiak – dyrygent

godz. 11:00


KONCERT 3 Triumf geniusza
5.11.2023, niedziela, godz. 11:00
Każdy zna ten początek. Złowróżbne pa-pa-pa-pam, powtórzone po chwili dźwięk niżej. Co ono oznacza? Dlaczego wciąż i wciąż powraca, uparte, natarczywe, czasem nawet groźne? I dlaczego w końcu doprowadza do  wielkiego wybuchu radości w finale? O tym wszystkim dowiecie się podczas trzeciego Koncertu Familijnego w Filharmonii Sudeckiej, który ukaże szczegóły, ciekawostki i tajemnice Piątej Beethovena, czyli prawdopodobnie najsłynniejszej symfonii w historii.
Program:
Ludwig van Beethoven V Symfonia c-moll op. 67 (fragmenty)

Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent, prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

godz. 11:00


KONCERT 4 DZIECI–DZIECIOM
3.12.2023, niedziela, godz. 11:00
FreDro to wyjątkowy spektakl muzyczny, w którym przypomnimy sobie popularne postacie z utworów Aleksandra Fredry. Oryginalny scenariusz, napisany przez Karolinę Jefmańską zaprowadzi nas w świat wyobraźni hrabiego Fredry. Połączenie tekstów mówionych, śpiewanych i motywów granych na instrumentach tworzy wyjątkową fabułę będącą swoistym hołdem złożonym poecie w 230 – rocznicę urodzin.
Program:
Ewa Fabiańska-Jelińska FreDro – Poemat na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki; Karolina Jefmańska – libretto

Wykonawcy:
Agnieszka Franków-Żelazny – dyrygent
Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Piotr Starczak
– aktor
Aneta Głuch-Klucznik
– aktorka

godz. 11:00


KONCERT 5 Niech żyje walc
7.01.2024, niedziela, godz. 11:00
Tańczyła go cała Europa. W Wiedniu do dzisiaj nikt nie wyobraża sobie, aby bal noworoczny mógł się odbyć bez niego.
A przecież zanim stał się ulubionym tańcem królów i cesarzy, pojawiał się tylko na wiejskich zabawach. O fascynującej historii walca opowie kolejny Muzyczny poranek w Sudetach, podczas którego zabrzmią najsłynniejsze walce muzyki klasycznej. 
Program:
Johann Strauss Nad pięknym modrym Dunajem 
Johann Strauss Walc cesarski 
Piotr Czajkowski Walc kwiatów 
Piotr Czajkowski Walc z Jeziora łabędziego 
Hector Berlioz Walc z Symfonii fantastycznej 

Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent, prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

 

godz. 11:00

KONCERT 6 I Brass Plus Festival 2024: Koncert Familijny z Dizzy Boyz
18.02.2024, niedziela, godz. 11:00                        
Czy wiecie, co łączy największe światowe przeboje, które porywają swoją muzyką do tańca? W każdym ważną rolę odgrywają instrumenty dęte: saksofony, puzon, tuba i trąbki wraz ze spajającą ich brzmienie perkusją. Taki zestaw instrumentów wywodzi się z tradycji nowoorleańskich Brass bandów i jest gotową receptą na niepowtarzalne, energetyczne brzmienie. A zatem zapraszamy do zabawy z muzyką zespołów Eurythmics, AC/DC, Queen, Red Hot Chilli Peppers i innych.
Program:
Justin Timberlake Can’t stop the feeling  
Bruno Mars Locked out of heaven 
Red Hot Chilli Peppers Can’t stop
Pharrell Wiliams Happy 
Simply Red Something got me started 
The White Stripes Seven Nation Army
Eurythmics Sweet dreams are made of this 
Blues Brothers Medley Gimme Some Lovin’/Peter Gunn/Sweet Home Chicago 
Daft Punk Get Lucky 
AC/DC Highway To Hell 
Bruno Mars Uptown Funk
Queen Another one bites the dust 
Benny Benassi Satisfaction
Maroon 5 Moves Like Jagger

Wykonawcy:
Daniel Moszczyński – vocal 
Jakub Domański – trąbka, prowadzenie
Kacper Grzanka – trąbka  
Wojciech Braszak – saksofon altowy 
Maciej Sokołowski – saksofon tenorowy
Filip Szulc – saksofon barytonowy
Jakub Klepczyński – puzon
Maciej Łakomy – puzon
Zbigniew Wilk – suzafon
Maksymilian Mińczykowski – perkusja

 

godz. 11:00


KONCERT 7 Cztery Pory Roku
10.03.2024, niedziela, godz. 11:00
Na pustą scenę wchodzi mała grupa muzyków. Zapada cisza. Muzycy podnoszą instrumenty i nagle… wszystko znika. Nie ma już widowni, nie ma sali koncertowej. Jesteśmy na pokrytej kwiatami łące, skąpanej w wiosennym słońcu. Ptaki śpiewają radośnie nad szemrzącym potokiem. W oddali groźnie pomrukuje burza, która już niedługo nadciągnie wraz z letnim skwarem. A jeszcze tak wiele miesięcy przed nami… W kolejnym Familijnym Koncercie wyruszymy w podróż do zaczarowanego świata Czterech pór roku Vivaldiego – kto wie, czy nie najbardziej znanego dzieła muzycznego w historii. 
Program:
Antonio Vivaldi Cztery Pory Roku

Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent, prowadzenie
Anna Osowska-Kud – skrzypce
Aleksandra Rupocińska – klawesyn
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Sudeckiej

godz. 11:00

KONCERT 8 Pod słońcem Hiszpanii
14.04.2024, niedziela, godz. 11:00
Opera często kojarzy się z czymś nudnym i rozwlekłym. Carmen Bizeta udowadnia, że jest inaczej. Akcja toczy się w szaleńczym tempie, a tworzące ją poszczególne sceny i numery to niemal same hity – Habanera, aria z kwiatem, marsz torreadora… W każdym takcie odbija się gorące iberyjskie słońce, mimo że operę skomponował Francuz, który nigdy nie był w Hiszpanii. Bo rzeczywiście, nie zawsze trzeba jechać do Sewilli, żeby spotkać Carmen – tym razem wystarczy odwiedzić Wałbrzych na kolejnym Koncercie Familijnym w Filharmonii Sudeckiej. 
Program:
Georges Bizet Carmen

Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent, prowadzenie
Natalia Płonka – mezzosopran
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

godz. 11:00


KONCERT 9 Na Dzikim Zachodzie
19.05.2024, niedziela, godz. 11:00
Czy wiecie, że najbardziej znany amerykański utwór napisał… Czech? Antonín Dvořák, bo o nim mowa, przywiózł go ze swojej kilkuletniej wyprawy do Stanów Zjednoczonych. Widział tam przedstawienie samego Buffalo Billa, a także słuchał tradycyjnych śpiewów rdzennych mieszkańców. W swojej symfonii, którą zatytułował „Z Nowego Świata”, odmalował między innymi indiańskie wesele i rozległe amerykańskie prerie. Ponieważ jednak podczas pobytu w Stanach bardzo tęsknił za swoją ojczyzną, w IX Symfonii zawarł także czeskie tańce.  W ten sposób powstał wyjątkowy utwór, piękny i efektowny od zadumanego początku aż do finałowych fanfar.
Program:
Antonín Dvořák IX Symfonia e-moll op. 95  Z Nowego Świata

Wykonawcy:
Jan Bielak – dyrygent, prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

godz. 11:00


KONCERT 10 Opowieść muzyką malowana. Koncert dla małych i dużych dzieci
02.06.2024, niedziela, godz. 11:00
Wszyscy na sali milkną… hmm… czy na pewno wszyscy? Dzieci nie milkną. Słychać radosne rozmowy, chichot dziewcząt i rywalizację chłopców. Obserwujemy dziecięcy świat pełen emocji, rozważań, pytań, refleksji i spontaniczności. Muzyka płynie prosto z serca i jest kwintesencją dziecięcej wrażliwości. Czy pozwolisz zaprosić się do dziecięcego świata malowanego muzyką i słowem? Zapraszamy na finał Koncertów Familijnych sezonu 2023/2024, w którym przeniesiemy się w dziecięcy świat.
Program:
Księżycowy kamień (muz. Edward Pałłasz, sł. Mieczysława Buczkówna)
Czegoś mi się chce (muz. Małgorzata Nowak-Guzowska, sł. Danuta Wawiłow)
Latawiec (muz. Krzysztof Niegowski, sł. Małgorzata Bajorek)
Zaczarowany odkurzacz (muz. i sł. Anna Maria Pawelec)
Wesołe lato (muz. Jerzy Wasowski, sł. Hanna Januszewska)
Pokochaj wiosnę (muz. i sł. Grzegorz Miśkiewicz)
Biedronka-mgiełka (muz. Maciej Małecki, sł. Marek Majewski)
Chodzi kot po mandolinie (muz. Małgorzata Nowak-Guzowska, sł. Dorota Gellner)
Wilki (muz. Małgorzata Nowak-Guzowska, sł. Danuta Wawiłow i Oleg Usenko)
Tuimbe pamoja, (muz. i sł. Jan Krutul)

Wykonawcy:
Anna Kupczyńska – dyrygent
Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej
Paweł Stuczyński – fortepian
Zespół smyczkowy Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Legnicy 
Paweł Stuczyński – przygotowanie zespoługodz. 11:00

Informacji o koncertach udziela:
Katarzyna Radoń
e-mail: katarzyna.radon@filharmoniasudecka.pl
tel. 512 139 654
Wszelkie pytania i zgłoszenia przyjmujemy również pod adresem mailowym: edukacja@filharmoniasudecka.pl