Ułatwienia dostępu

Nasza Orkiestra

Obecnie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej liczy około 70 muzyków. Od czasów powstania brała udział w wielu festiwalach i konkursach krajowych oraz zagranicznych akompaniując nie tylko wielu znanym, ale także początkującym artystom. Występowała w  Czechosłowacji ( obecnie Czechy i Słowacja), Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. Zespoły kameralne Filharmonii występowały także w ZSRR, Szwajcarii, Niemczech i Francji. Na estradzie Filharmonii Sudeckiej mieli okazję wystąpić dyrygenci i soliści z całej niemal Europy, a także z tak odległych i egzotycznych krajów, jak Argentyna, Brazylia, Chile, Chiny, Japonia, Korea, Kuba, Liban, Meksyk, Nowa Zelandia i inne.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej prezentuje dzieła symfoniczne, oratoryjno-kantatowe i popularne począwszy od muzyki dawnej, poprzez największe kompozycje klasyczne i romantyczne, aż po muzykę współczesną. Zespół ma na swoim koncie także kilka prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i obcych. Orkiestra nagrała również kilkanaście płyt CD, które zostały wydane w Polsce i Niemczech, a popularność Filharmonii wśród mieszkańców Dolnego Śląska wyraża się także liczbą 7 prac magisterskich napisanych na jej temat.

Kunszt artystyczny orkiestry jest niezmiernie wysoko ceniony zarówno przez publiczność, jak i samych muzyków, którzy wspólnie wypracowują wysoki poziom artystyczny zespołu. Dzięki temu możliwe było wykonanie tak wspaniałych i monumentalnych dzieł, jak „Carmina Burana” C. Orffa, „Requiem” G. Verdiego, „Pasja wg św. Jana” J. S. Bacha i wersja estradowa „Strasznego dworu” S. Moniuszki, czy wreszcie pełna wersja sceniczna „Czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta, „Toski” G. Pucciniego i „Traviaty” G. Verdiego. W historii Filharmonii Sudeckiej były to pierwsze pełne spektakle operowe w Wałbrzychu.

W ostatnich latach Filharmonia Sudecka przygotowuje spektakularne koncerty dla kilkutysięcznej widowni, w 2014 “Zemsta nietoperza” (w Hali widowiskowo-sportowej AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu), w 2015 “Baron cygański” (w Hali widowiskowo-sportowej AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu i w Hali Stulecia we Wrocławiu) wreszcie w 2016 Sylwestrowa Gala Operetkowa (w Hali widowiskowo-sportowej AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu) zyskując coraz liczniejsze grono melomanów zainteresowanych kulturą wysoką.

I SKRZYPCE II SKRZYPCE ALTÓWKI
Anna Osowska-Kud ** Olha Malyk* Zofia Kowalczyk *
Dorota Graca ** Grzegorz Kuzioła * Andrzej Bednarczyk
Katarzyna Góral-Szewczyk * Magdalena Wawrzkowicz * Magdalena Nienartowicz
Magdalena Ksiądzyna * Jolanta Tulińska Agnieszka Szlędak
Helena Rup Elżbieta Kędzia Andrzej Delegiewicz
Patrycja Swoboda Elżbieta Stecka Kamila Jakubowska
Jolanta Kotowicz Włodzimierz Brzeziński
Lucyna Sarnicka
Anna Borska
Dagmara Karkulowska – Nowak
Inessa Chychyla
Roma Błoch
Joanna Kalinowska
WIOLONCZELE KONTRABASY FLETY
Wojciech Kud ** Paweł Stuczyński * Ildiko Juhasz *
Marzena Drzymała * Tomasz Borski * Sylwia Waindok *
Bożena Kotwińska * Tomasz Zepp Inez Więckowska-Malińska
Maria Sęk Aniela Pawłowska
Anna Ruszkowska
Barbara Ćwiertnia-Kobiela
Elżbieta Lechowska
Eduard Radzilovich
OBOJE KLARNETY FAGOTY
Cezary Futyma * Daniel Swoboda * Robert Błaszczyk *
Ilona Hlubek-Długołęcka * Dariusz Futyma * Alicja Korpal-Karasiewicz *
Katarzyna Wojtowicz Szymon Fortuna * Barbara Palczak
Jarosław Janik
WALTORNIE TRĄBKI PUZONY
Grzegorz Mondry * Bogusław Rup * Dariusz Piechowiak *
Anna Mondry * Paweł Tuliński* Jakub Klepczyński
Serhiy Melnychenko * Karol Korus* Piotr Stefanik
Dariusz Zambrowski
Marta Dziembowska-Szuszkiewicz
PERKUSJA INSPEKTOR ORKIESTRY BIBLIOTEKARZ
Marek Długołęcki* Daniel Swoboda Paweł Stuczyński
Jerzy Dudziak
Kamila Pawlik