Ułatwienia dostępu

Nasza Orkiestra

Orkiestra Filharmonii Sudeckiej to niezwykle ceniony zespół, który od wielu lat zachwyca widzów odwiedzających to wyjątkowe miejsce. Są to najwyższej klasy artyści, którzy wkładają serce w każdy swój występ. Ich wszechstronne wykształcenie oraz ogromny talent przyciągają tłumy na każdy z koncertów, których nie brakuje w repertuarze Filharmonii Sudeckiej.

Filharmonia Sudecka – skład orkiestry

Orkiestra składa się obecnie z prawie 70 muzyków. Dokładny jej skład prezentuje się następująco:

 • I skrzypce – 13 muzyków,
 • II skrzypce – 8 muzyków,
 • altówki – 6 muzyków,
 • wiolonczele – 8 muzyków,
 • kontrabasy – 4 muzyków,
 • flety – 3 muzyków,
 • oboje – 3 muzyków,
 • klarnety – 4 muzyków,
 • fagoty – 3 muzyków,
 • waltornie – 5 muzyków,
 • trąbki – 2 muzyków,
 • puzony – 3 muzyków,
 • perkusja – 2 muzyków.

W skład orkiestry wchodzi również jeden inspektor, bibliotekarz, dyrygent-rezydent, dyrygent chóru mieszanego oraz dziecięcego. Wszyscy muzycy wchodzący w skład orkiestry to wykwalifikowani oraz doświadczeni artyści, którzy zachwycają swoim kunsztem muzycznym. Wspólnie tworzą niesamowity zespół, którego występy to niezapomniane przeżycie.

Wspaniały dorobek składu orkiestry Filharmonii Sudeckiej

Dorobek orkiestry Filharmonii Sudeckiej to liczne występy nie tylko w kraju, ale także za granicą. Artyści, którzy tworzyli ją na przestrzeni lat, zdobywali doświadczenie na międzynarodowych arenach, co pozwoliło zwiększyć rozpoznawalność oraz nabyć nowe umiejętności. Występowała w Czechosłowacji (obecnie Czechy i Słowacja), Francji, Niemczech, Szwajcarii i Włoszech. Zespoły kameralne Filharmonii występowały także w ZSRR, Szwajcarii, Niemczech i Francji. Na estradzie Filharmonii Sudeckiej mieli okazję wystąpić dyrygenci i soliści z całej niemal Europy, a także z tak odległych i egzotycznych krajów, jak Argentyna, Brazylia, Chile, Chiny, Japonia, Korea, Kuba, Liban, Meksyk, Nowa Zelandia i inne.

Niecodzienne osiągnięcia składu orkiestry Filharmonii Sudeckiej

Ogromną zaletą orkiestry Filharmonii Sudeckiej jest przede wszystkim bogaty repertuar muzyków, który obejmuje nie tylko klasyczne dzieła, ale także muzykę współczesną. Dzięki temu występy cieszą się zainteresowaniem nie tylko wśród dojrzałych widzów, ale także młodszej widowni.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej prezentuje dzieła symfoniczne, oratoryjno-kantatowe i popularne począwszy od muzyki dawnej, poprzez największe kompozycje klasyczne i romantyczne, aż po muzykę współczesną. Zespół ma na swoim koncie także kilka prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich i obcych. Skład orkiestry Filharmonii Sudeckiej nagrał również kilkanaście płyt CD, które zostały wydane w Polsce i Niemczech, a popularność Filharmonii wśród mieszkańców Dolnego Śląska wyraża się także liczbą 7 prac magisterskich napisanych na jej temat.

Kunszt artystyczny orkiestry jest niezmiernie wysoko ceniony zarówno przez publiczność, jak i samych muzyków, którzy wspólnie wypracowują wysoki poziom artystyczny zespołu. Dzięki temu możliwe było wykonanie tak wspaniałych i monumentalnych dzieł, jak „Carmina Burana” C. Orffa, „Requiem” G. Verdiego, „Pasja wg św. Jana” J. S. Bacha i wersja estradowa „Strasznego dworu” S. Moniuszki, czy wreszcie pełna wersja sceniczna „Czarodziejskiego fletu” W. A. Mozarta, „Toski” G. Pucciniego i „Traviaty” G. Verdiego. W historii Filharmonii Sudeckiej były to pierwsze pełne spektakle operowe w Wałbrzychu.

W ostatnich latach Filharmonia Sudecka przygotowuje spektakularne koncerty dla kilkutysięcznej widowni, w 2014 “Zemsta nietoperza” (w Hali widowiskowo-sportowej AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu), w 2015 “Baron cygański” (w Hali widowiskowo-sportowej AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu i w Hali Stulecia we Wrocławiu) wreszcie w 2016 Sylwestrowa Gala Operetkowa (w Hali widowiskowo-sportowej AQUA ZDRÓJ w Wałbrzychu) zyskując coraz liczniejsze grono melomanów zainteresowanych kulturą wysoką.

Wyjątkowy skład orkiestry Filharmonii Sudeckiej

Dolny Śląsk to region, w którym od wielu lat krzyżują się wpływy kultury polskiej, niemieckiej oraz czeskiej. Są one widoczne także w artystycznej działalności orkiestry Filharmonii Sudeckiej. Sprawia to, że występy muzyków zapewniają niesamowite wrażenia i na długo pozostają w pamięci.

Doświadczenie oraz najwyższy poziom kunsztu artystycznego jest doceniany przez publiczność, która licznie przybywa na wszystkie występy, a także samych artystów. Wspólnie udało im się osiągnąć najwyższy poziom artystyczny, co przekłada się na jakość występów. Dzięki swojej ciężkiej pracy oraz wrażliwości na sztukę cała orkiestra jest w stanie współpracować, oraz wystawiać największe dzieła światowej muzyki.

Repertuar Filharmonii Sudeckiej jest niezwykle bogaty oraz na bieżąco uzupełniany. Występy pozwalają spełnić nawet najbardziej wygórowane oczekiwania widzów. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem i zakupu biletu na występy orkiestry, co będzie doskonałą okazją do tego, aby na własne oczy oraz uszy zobaczyć i usłyszeć kunszt artystyczny na najwyższym światowym poziomie.

I SKRZYPCE II SKRZYPCE ALTÓWKI
Anna Osowska-Kud ** Olha Malyk* Zofia Kowalczyk *
Dorota Graca-Kosek ** Grzegorz Kuzioła * Andrzej Bednarczyk
Katarzyna Góral-Szewczyk * Magdalena Wawrzkowicz Magdalena Nienartowicz*
Magdalena Ksiądzyna * Jolanta Tulińska Agnieszka Szlędak
Helena Rup Elżbieta Kędzia Andrzej Delegiewicz
Patrycja Swoboda Elżbieta Stecka Kamila Jakubowska
Jolanta Kotowicz Dominika Cecot Kinga Drąg
Lucyna Sarnicka Alicja Grochowina
Anna Borska
Dagmara Karkulowska – Nowak
Inessa Chychyla
Joanna Kalinowska
Aleksander Iuts
WIOLONCZELE KONTRABASY FLETY
Wojciech Kud ** Paweł Stuczyński * Ildiko Juhasz *
Marzena Drzymała * Tomasz Borski * Sylwia Waindok *
Bożena Kotwińska * Maciej Domański Inez Więckowska-Malińska*
Maria Sęk Karol Wiśniewski
Anna Ruszkowska
Barbara Ćwiertnia-Kobiela
Elżbieta Lechowska
Eduard Radzilovich
OBOJE KLARNETY FAGOTY
Cezary Futyma * Daniel Swoboda * Robert Błaszczyk *
Ilona Hlubek-Długołęcka * Dariusz Futyma * Alicja Korpal-Karasiewicz *
Katarzyna Wojtowicz Szymon Fortuna * Barbara Palczak
Jarosław Janik
WALTORNIE TRĄBKI PUZONY
Grzegorz Mondry * Bogusław Rup * Dariusz Piechowiak *
Anna Mondry * Karol Korus* Jakub Klepczyński
Serhiy Melnychenko * Piotr Stefanik
Dariusz Zambrowski
Marta Dziembowska-Szuszkiewicz
PERKUSJA INSPEKTOR ORKIESTRY BIBLIOTEKARZ
Marek Długołęcki* Daniel Swoboda Paweł Stuczyński
Yaroslav Nastiuk*
Anna Górna
DYRYGENT - REZYDENT
Jan Bielak
* solista
** koncertmistrz