Audycje Muzyczne w szkołach i przedszkolach

Sezon 2023 – 2024
Malowanie Muzyką

Zapraszamy PRZEDSZKOLA oraz KLASY 1-4 SZKÓŁ PODSTAWOWYCH do skorzystania z  oferty AUDYCJI MUZYCZNYCH, odbywających się w ramach cyklu Poranki Muzyczne w Sudetach. To wyjątkowa inicjatywa edukacyjna, w której poprzez kontakt z kulturą i sztuką wspieramy rozwój wszystkich dzieci, w tym także uczniów szkół integracyjnych oraz szkół specjalnych. Nasz Zespół Edukacyjny przyjedzie do Państwa, aby muzyką otwierać dzieci na świat, dodawać im odwagi, poszerzać ich horyzonty i ośmielać do współdziałania. Z uśmiechem i przy świetnej zabawie wprowadzamy młodych melomanów w koncertowy savoir-vivre, zapewniając artystyczne przeżycia i znakomitą edukację. Sezon 2023/24 dedykowany jest muzyce ilustracyjnej i nosi tytuł MALOWANIE MUZYKĄ, a każda audycja inspirowana jest znanymi i wartościowymi utworami muzycznymi.

WRZESIEŃ Co mówi do nas muzyka?
Muzyka porusza delikatne struny naszej wyobraźni, kiedy opowiada nam jakąś historię. Zaprasza do tańca swoimi różnorodnymi rytmami. Możemy w niej odnaleźć dźwięki otaczającego nas świata np. odgłosy przyrody. Muzyka nabiera wówczas charakteru ilustracyjnego. Dźwiękami – kompozytorzy „malowali” również obrazy.
M. Musorgski Taniec kurcząt w skorupkach z cyklu Obrazki z wystawy
A. Vivaldi Cztery Pory RokuWiosna i Jesień (fragmenty)
C. Saint-Saëns Karnawał zwierzątKukułka w głębi lasu
J. Strauss Annen-Polka
P. Dukas Uczeń Czarnoksiężnika

PAŹDZIERNIK Piotruś i wilk
Bajka dla dzieci Piotruś i wilk Sergiusza Prokofiewa to jedno z najczęściej wystawianych dzieł tego kompozytora. Historia chłopca o imieniu Piotruś, który z pomocą przyjaciół potrafił stawić czoła groźnemu wilkowi, zostanie opowiedziana dźwiękami instrumentów. Każdą postać z bajki ilustruje inny instrument i inny temat muzyczny. Bajka także wprowadza słuchaczy w świat dźwięków, uczy rozpoznawać instrumenty i ich charakterystyczne brzmienie.
S. Prokofiew Piotruś i wilk op. 67

LISTOPAD Muzyczne ZOO
Fantazja zoologiczna Camille’a Saint-Saënsa, nazwana przez kompozytora Karnawałem zwierząt, z czasem stała się najbardziej rozpoznawalnym utworem kompozytora. Każda z miniatur Karnawału zwierząt przedstawia w humorystyczny sposób różne zwierzęta m. in. kury, słonie, łabędzia, żółwie i ptaki.
C. Saint-Saëns Karnawał zwierząt

GRUDZIEŃ W zaczarowanej krainie Dziadka do Orzechów
Dziadek do orzechów to opowieść dla dzieci utrzymana w baśniowej, magicznej konwencji z elementami grozy. Przedstawia przygody małej Klary w świecie, w którym zabawki ożywają, a tytułowy Dziadek do Orzechów zostaje księciem „słodkiego” królestwa.
P. Czajkowski Suita Dziadek do orzechów op. 71

STYCZEŃ Karnawałowa podróż z Monsterami
Potwory zabiorą nas w podróż w poszukiwaniu miejsc związanych z karnawałem. Zapowiada się straszny koncert!
L. Anderson Plink plank plunk
J. Strauss Annen-polka
L. Anderson The waltzing cat
A. Vivaldi Cztery pory rokuZima (fragmenty)

LUTY Zabawki dawniej i dziś
Zapraszamy do świata zabawek. Niektóre z nich stały się inspiracją dla kompozytorów, np. śpiewająca lalka w operze J. Offenbacha, tańczący pajac C. Debussy’ego czy drewniane żołnierzyki w balecie P. Czajkowskiego.
J. Strauss Polka Bahn Frei
M. Jeżowska Laleczka z saskiej porcelany
P. Czajkowski Marsz drewnianych żołnierzyków z baletu Dziadek do Orzechów
C. Debussy Taniec Pajaca
J. Offenbach Aria Olimpii z opery Opowieści Hoffmana

MARZEC Tajemnica muzycznego lasu
Wiosna jest ulubioną porą roku wielu kompozytorów. Śpiew ptaków, powiew wiatru czy wiosenną burzę słychać w niejednym utworze. Muzyka ilustracyjna uruchamia wyobraźnię i zachęca do szukania dźwięków w otaczającym nas świecie.
E. Grieg Poranek z suity Peer Gynt
E. Grieg Little Bird, Butterfly
A. Vivaldi Cztery pory rokuWiosna (fragmenty)
A. Vivaldi Koncert na flet Il Gardelino
J. Strauss Walc Odgłosy wiosny
M. Rimski-Korsakow Lot trzmiela

KWIECIEŃ Emocje malowane dźwiękiem
Emocje są częścią naszej codzienności. Radość, smutek, złość, strach – te uczucia mieszkają w nas i często sobie z nimi nie radzimy. Spróbujemy nazwać niektóre z nich i pokazać je za pomocą muzyki, bo muzyka też ma swoje humory i nastroje.
F. Chopin Preludium e-moll op. 28 nr 4
S. Prokofiew Taniec Rycerzy z baletu Romeo i Julia
E. Grieg W grocie Króla Gór z suity Peer Gynt
G. Rossini Uwertura do opery Cyrulik sewilski
P. Czajkowski Trepak z baletu Dziadek do Orzechów

MAJ Tańczący smyczek
Niezwykle ważnym elementem skrzypiec czy wiolonczeli jest smyczek. Jak „smyczkowanie” wpływa na charakter muzyki? A może da się grać bez smyczka? Zapraszamy do królestwa smyków i strun.
W. A. Mozart Eine kleine Nachtmusik (fragmenty)
E. Jenkinson Taniec Elfów
J. Strauss Polka Pizzicato
G. Bacewicz Oberek G-dur nr 1

H. Wieniawski Kujawiak a-moll op. 3 nr 2
V. Monti Czardasz

CZERWIEC Tanecznym krokiem na wakacje
Dokąd na wakacje? Drogowskazem będzie polski folklor. Razem z tancerzami wyruszymy w podróż do różnych regionów Polski, skąd wywodzą się nasze narodowe tańce.
Polskie tańce narodowe i zabawy taneczne

BILETY I ZAPISY

Koszt jednej Audycji – 500 zł brutto
Zgłoszenie placówki następuje poprzez wypełnienie formularza i jest jednoznaczne z akceptacją Regulaminu Audycji Muzycznych.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt z
Bogusławą Kawalec
e-mail: boguslawa.kawalec@filharmoniasudecka.pl
lub Katarzyną Radoń
e-mail: katarzyna.radon@filharmoniasudecka.pl
lub pod adresem: edukacja@filharmoniasudecka.pl

Audycje Muzyczne realizowane są w ramach projektu „Poranki Muzyczne w Sudetach”, dofinansowanego ze środków ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Edukacja Kulturalna”, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.