Ułatwienia dostępu

Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Ze wschodnich Czech do Pragi i Wiednia

4 października - 19:00

04.10.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Ze wschodnich Czech do Pragi i Wiednia
Filharmonia Hradec Králové w Wałbrzychu

Wykonawcy:
Vojtěch Spurný – dyrygent
Monika Knoblochová – klawesyn
Orkiestra Filharmonii Hradec Králové

Program:
František Ignác Antonín Tůma – Partita à 4 d-moll
Andante
Presto
Arietta. Andante
Menuet – Trio
Presto
Viktor Kalabis – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op.  42
Allegro leggiero
Andante
Allegro vivo
František Xaver Dušek – Sinfonia in A (Altner A3)
Largo maestoso – Allegro
Andante
Allegro assai
Wolfgang Amadeus Mozart – Uwertura do opery „Don Giovanni” K 527
Jan Václav Hugo Voříšek – Symfonie D-dur op.  23
Allegro con brio
Andante
Scherzo. Allegro ma non troppo
Finale. Allegro con brio

Czas trwania: 130 minut
Cena biletów: 60 / 40 zł

Hradec Králové to miejscowość położona w Czechach oddalona od Wałbrzycha o niecałe 100 km. Choć oficjalne partnerstwo obu miast sięga początku lat 90., historia wzajemnej współpracy kulturalnej jest znacznie dłuższa. To właśnie w tym – ówcześnie czechosłowackim – mieście, 5 października 1978 r. nowoutworzona Filharmonia Wałbrzyska dała swój pierwszy koncert. Koncert odbył się dzięki wsparciu i pomocy wielu osób, jednak wyróżnić tu należy osobę naszego Patrona – Józefa Wiłkomirskiego. Podjął niełatwe zadanie utworzenia nowej instytucji, udało mu się w szybkim czasie pozyskać muzyków i rozpocząć próby, których efekt finalny można było usłyszeć owego 5 października. Od tego czasu minęło 46 lat – zmienił się ustrój, ludzie i krajobraz. Filharmonia Sudecka niezmiennie jednak troszczy się o muzyczne życie Wałbrzycha i okolic oraz dba o współpracę z podobnymi instytucjami, m.in. z Filharmonią Hradec Králové. Każdorazowym potwierdzeniem żywej więzi między tymi instytucjami jest organizacja kolejnych koncertów. Tym razem to nasi przyjaciele zza południowej granicy odwiedzą Wałbrzych i zaprezentują szereg dzieł, nieczęsto słyszanych w salach koncertowych.
Słynne bajki jak Rumcajs, Krecik, czy Sąsiedzi zna każdy. Początkowo czechosłowackie, jednak od 1993 r. typowo CZESKIE produkcje filmowe dla dzieci zagościły na stałe na telewizorach w wielu polskich domach. To samo z potrawami: smażonym serem lub knedlikami zajadaliśmy się nie raz. Wiemy o naszych sąsiadach więcej niż nam się zdaje, jednak kultura tego kraju to dla laików głębia pozostająca nie do końca odkrytą. Weźmy np. kulturę muzyczną, która najbardziej nas w tym miejscu interesuje. Antonín Dvořák, Bedřich Smetana czy Leoš Janáček to kompozytorzy o międzynarodowej sławie. Ich dzieła nadal goszczą w salach koncertowych na całym świecie. W historii Bohemy każda epoka wplatająca się niekiedy niezauważalnie w społeczeństwo wychowała wielu wybitnych kompozytorów.
Jedną z niewielu okazji ,,dotknięcia” czeskiej twórczości będzie koncert w Filharmonii Sudeckiej. W ten jesienny wieczór 4 października usłyszymy dzieła może nie do końca znanych, a równie wybitnych autorów. Na ich tle wyróżnia się jednak jedna postać – Wolfgang Amadeusz Mozart i uwertura do jego słynnej opery Don Giovanni, która otworzy drugą część koncertu. Mimo tekstu, w którego narrację niełatwo wpleść jeszcze historię Wałbrzycha, nie zostawimy Państwa bez kontynuacji trwającego w tym sezonie cyklu zestawienia dat powstania kolejnych dzieł wchodzących w program koncertów z równolegle mającymi miejsce najważniejszymi wydarzeniami w historii Wałbrzycha i okolic:
  • František Ignác Antonín TůmaPartita à 4 d-moll oraz František Xaver Dušek Sinfonia in A (Altner A3). Tu data powstania kompozycji nie znana, jednak obaj kompozytorzy żyli w podobnym czasie, a w okresie ich życia, Wałbrzych i przyległości stały się własnością Konrada Hochberga – ówczesnego właściciela Zamku Książ. Działo się to w 1738 r. Z kolei w 1742 r. Wałbrzych, jak i większość Śląska, został wcielony do Prus wskutek zwycięskiej wojny z Austrią.
  • Viktor KalabisKoncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową powstał w 1975 r., kiedy to po tzw. ,,gierkowskiej” reformie administracyjnej kraju utworzono województwo wałbrzyskie.
  • Wolfgang Amadeus MozartUwertura do opery „Don Giovanni”. Gdy Geniusz z Salzburga ukończył pisanie słynnej opery, na miejskim rynku Wałbrzycha dobiegła końca budowa stojącej tam do dnia dzisiejszego kamienicy ,,Pod trzema różami” (Rynek 22).
  • Jan Václav Hugo VoříšekSymfonie D-dur skomponowana została w 1821 r. W okolicy Wałbrzycha powstało wówczas kolejne miejsce pracy, bo oto w Starym Zdroju założono odlewnię żeliwa.
/Jakub Karmelita/

Details

Date:
4 października
Time:
19:00

Location

Sala Koncertowa
ul. Słowackiego 4
Wałbrzych, 58-300
+ Google Map