Pianista i kompozytor. Urodził się i dorastał we Lwowie, w artystycznej rodzinie – jego matka była aktorką teatru dramatycznego, a ojciec kompozytorem. Od najmłodszych lat przejawiał niespotykany talent muzyczny, także podczas nauki w specjalistycznej szkole muzycznej im. S. Krushelnytska w klasie pianistycznej Yuriya Moysyaka. Od 2009 do 2014 r. studiował w Narodowej Akademii Muzycznej Mykola Lysenko we Lwowie pod przewodnictwem Jozefa Ermina. Od 2014 r. kontynuował naukę w Hochschule fur Musik and Theater w Hamburgu pod przewodnictwem profesor Anny Vinnizka. Od 2017 r. zdobywał wykształcenie w Hochschule fur Musik und Theater w Rostocku pod przewodnictwem profesora Mattiasa Kirschnereita.
Podczas swojej muzycznej podróży Danylo Saienko zdobył nagrody w licznych konkursach: 2015 – „GIORGOS Thymis” International Piano Competition w Tessalonikach w Grecji – 1. miejsce; 2018 – Massarosa International Piano Competition w Massarosie we Włoszech – 1. miejsce; 2018 – „Kharkiv Asambleas” International Piano Competition w Charkowie w Ukrainie – 1. miejsce; 2020 – „Luciano Luciani” International Piano Competition w Consenzie we Włoszech – 2. miejsce; 2021 – Colafemmina International Piano Competition w Acquaviva delle Fonti we Włoszech – 1. miejsce; 2021 – „Arcangelo Speranza” International Piano Competition w Taranto we Włoszech – 1. miejsce; 2021 – Richard Vines Piano Competition w Lleida w Hiszpanii – 2 miejsce; 2022 – Tbilisi International Piano Competition w Tibilisi w Gruzji – 4. miejsce; 2022 – J. Krogulski International Piano Competition w Tarnowie – 1. miejsce; 2022 – Campillos Piano Competition w Campillos w Hiszpanii – 3. miejsce; 2022 – „Nova Coppia Pianisti” International Piano Competition w Osimo we Włoszech – 3. miejsce; 2022 – Concours International Piano of Ile de France w Maisons Laffitte we Francji – 1. miejsce; 2023 – Palma d’Oro International Piano Competition – 1. miejsce; 2023 – Euregio Piano Award International Piano Competition w Geilenkirchen w Niemczech – 2. miejsce; 2023 – Rospigliosi International Piano Competition „Premio Schumann” w Lamporecchio we Włoszech – 2. miejsce; 2023 – International Piano Competition „City of Vigo” w Hiszpanii – 2. miejsce.
W czasie zdobywania wykształcenia, prócz licznych występów, Danylo również aktywnie komponował. Jego pierwsza kompozycja, napisana w wieku zaledwie 11 lat, to preludia na fortepian, która została później zaadaptowana na orkiestrę smyczkową.
Jego późniejsze kompozycje, w większości na zespół kameralny, pokazują zamiłowanie autora do eksplorowania dźwięków i barw w kolaboracyjnym tworzeniu muzyki. Wśród nich są kwartet smyczkowy, sonata na wiolonczelę i fortepian, fantazja na skrzypce i fortepian czy „Intermezzo for three voices” na flet, wiolonczelę i fortepian. Kompozycje te były wykonywane przez wybitnych ukraińskich muzyków jak Orest Smovzh, Dmytro Nikolaiev, Natalia Kozhusho i innych.
Danylo świetnie czuje się także w improwizacjach i aranżacjach jazzowych. Od 2009 r. ściśle współpracuje z aktorką i piosenkarką Marią Oneshchak z Lwowskiego Teatru Akademickiego Lesa Kurbasa. Razem z Markiyanem Turkanykiem (skrzypce) i Artem Kamenkovem (kontrabas) rozpoczęli wieloletni projekt pod nazwą „Orchestra of Feelings” („Orkiestra Uczuć”). Zespół odkrywa i tchnie nowe życie w dawne utwory ukraińsko-kanadyjskiego kompozytora Bogdana Veselovsky’ego.
We wrześniu 2023 r. „Orkiestra Uczuć” wraz z INSO Lviv Symphony Orchestra wystąpiła w koncercie zatytułowanym „Uśmiech” („Smile” – „Усміх”). Podczas koncertu zostały zaprezentowane sławne i kochane utwory Bogdana Veselovsky’ego w fantastycznych nowych aranżacjach Danylo Saienko na orkiestrę symfoniczną.
W 2020 r. Danylo wraz ze swoją siostrą Yasią rozpoczął pracę nad cyklem kołysanek. To zrodziło projekt „Saenko. Family Retrospective” – w 2021 r. wydali swój pierwszy mini album zatytułowany „At Home” („W domu”).