Ułatwienia dostępu

Dawid Jarząb

Dyrygent, doktor sztuk muzycznych, menedżer.

Od 2015 roku regularnie występuje na polskich zawodowych estradach filharmonicznych. Koncertował m.in. z Chórem i Orkiestrą Teatru Wielkiego w Łodzi, Chórem Filharmonii Wrocławskiej (NFM), Wrocławską Orkiestrą Kameralną Leopoldinum, orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej, Świętokrzyskiej, Podkarpackiej, Lubelskiej, Jeleniogórskiej, Toruńskiej, a także Akademicką Orkiestrą Symfoniczną oraz Kameralną Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Absolwent dyrygentury symfonicznej w klasie prof. Marka Pijarowskiego oraz dyrygentury chóralnej w klasie prof. Alana Urbanka w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2013 został korepetytorem w Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym, a rok później pełnił tam funkcję dyrygenta-asystenta. Na profesjonalnej scenie zadebiutował w styczniu 2014 roku. W roku 2015 został Kierownikiem Chóru oraz asystentem dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie przygotowywał m.in. opery Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego czy balet Spartacus Chaczturiana. W latach 2018-2021 był dyrygentem Orkiestry Filharmonii Lubelskiej oraz Kierownikiem jej Działu Artystycznego. Współorganizował tournée tego zespołu po Stanach Zjednoczonych w 2022 roku. Od 2022 roku jest menedżerem Orkiestry NFM Filharmonii Wrocławskiej i bierze czynny udział w kształtowaniu życia kulturalnego Wrocławia.

Bierze aktywny udział w inicjatywach edukacyjnych, pracując z młodzieżą i dziećmi. W latach 2016-2018 był dyrygentem podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Łańcucie oraz Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Bachotku. Współpracował i prowadził finałowe koncerty projektu „Śpiewająca Polska/Akademia Chóralna”, a także był opiekunem Młodzieżowego Chóru Żeńskiego Filharmonii Lubelskiej w Lublinie oraz Orkiestry Symfonicznej OSM II st. im. K. Lipińskiego w Lublinie.

Jest laureatem I nagrody na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego we Wrocławiu (2013), a także III nagrody oraz Nagrody Specjalnej za najlepszą interpretację utworu Claudia Monteverdiego na VI Międzynarodowym Turnieju Dyrygentury Chóralnej W stronę Polifonii (2014). Jest również finalistą VI Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (2016) oraz uczestnikiem I Konkursu Dyrygenckiego Muzyki Nowoczesnej w Brescii (2018).

Uzyskał stopień doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Dokonał prawykonania i pierwszego nagrania I Symfonii D-dur, op. 19 „Akademickiej” Apoloniego Szeluty. W 2021 roku został stypendystą Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.