- This event has passed.
Koncert kameralny – Barokowe miraże
18 maja - 18:00
18.05. 2024, sobota, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert kameralny – Barokowe miraże
Program:
Antonio Vivaldi Koncert g-moll na flet, obój, fagot i bassso continuo
Allegro ma cantabile
Largo
Allegro
Antonio Vivaldi Koncert g-moll na flet skrzypce, fagot, wiolonczelę i basso continuo
Allegro
Largo
Presto
Johann Christian Bach Kwintet D – dur na flet, obój, skrzypce, wiolonczelę i basso continuo
Allegro
Andantino
Allegro assai
Georg Filipp Telemann Kwartet G – dur na flet, obój, skrzypce i basso continuo
Largo
Allegro
Largo
Vivace
Wykonawcy:
Ildiko Juhasz – flet
Cezary Futyma – obój
Alicja Korpal-Karasiewicz – fagot
Anna Osowska-Kud – skrzypce
Wojciech Kud – wiolonczela
Kamil Grabowski – basso continuo
Okres baroku przyniósł wielkie zmiany w muzyce i ukształtował styl barokowy, który stał się dominujący w XVII i XVIII wieku. Jedną z najważniejszych cech muzyki tego czasu jest jej bogata ornamentacja.
Dekoracyjność i wykwintność były nieodłącznymi elementami baroku. Ornamentyka nie pełniła już funkcji tylko dekoracyjnej, ale wzbogacała linię melodyczną. Pojawiło się pojęcie basso continuo – utrzymywanej ciągle linii basowej, która była fundamentem kompozycji i wokół której budowano harmonię.
Muzyka baroku była skontrastowana. Kompozytorzy często stosowali zestawianie przeciwieństw – mocnych i słabych dźwięków, głośnych i cichych fragmentów. Stąd częste określanie jej mianem stylu dramatycznego. Niespotykane wcześniej nagłe zmiany w dynamice, artykulacji, fakturze stały się typowe dla epoki. Nie bez znaczenia była też doskonałość warsztatu kompozytorów, którzy tworzyli bogate pod względem faktury i harmonii dzieła. W muzyce baroku przeplatały się wpływy włoskie, francuskie i niemieckie, co wpłynęło na jej różnorodność stylistyczną. Okres baroku to czas niebywałego rozwoju muzyki instrumentalnej. Powstało wówczas wiele nowych gatunków przeznaczonych na różne składy instrumentów. Rozwinięto technikę gry na instrumentach strunowych – skrzypcach, lutni, wiolonczeli. Barokowa muzyka instrumentalna stawała się coraz bardziej wirtuozowska, wymagająca od wykonawców dużych umiejętności.
Tym wymaganiom z pewnością sprostają wykonawcy dzisiejszego programu, o czym będzie można się przekonać uczestnicząc w koncercie „Barokowe miraże”.
Czas trwania: 100 minut
Koncert kameralny, ceny biletów: 30 / 20 zł