Ułatwienia dostępu

Loading Events

« All Events

Mistrzowie kameralistyki: Cztery strony saksofonu

22 lutego, 2025 - 18:00

22.02.2025, sobota, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Mistrzowie kameralistyki: Cztery strony saksofonu

Wykonawcy:
Nemesis Quartet
Łukasz Dyczko
– saksofon sopranowy
Oskar Rzążewski
– saksofon altowy
Karol Mastalerz
– saksofon tenorowy
Wojciech Chałupka
– saksofon barytonowy

Program:
Witold Lutosławski – Zasłyszana Melodyjka    (2’)
Karol Szymanowski – Mazurki op. 50 / wybór    (12’)
Zygmunt Noskowski – Krakowiak op. 2 nr 1    (4’)
Ludomir Różycki – Tańce polskie op. 37    (5’)
Allegro moderato molto espressivo
Presto
Józef Nowakowski – „Fantaisie” on the opera „Halka” by Moniuszko op. 51    (11’)
Fryderyk Chopin – Mazurek a-moll op. 17 nr 4    (4’)
Fryderyk Chopin – Mazurek C-dur op. 24 nr 2    (3’)
Szymon Laks – III Kwartet Smyczkowy „Na polskie tematy ludowe”    (20’)
Allegro quasi presto
Poco lento, sostenuto
Vivace non troppo
Allegro moderato, giusto

Czas trwania: 85 minut
Ceny biletów: 40 / 20 zł

Nemesis Quartet o koncercie:

„Naszym artystycznym marzeniem było stworzenie projektu eksplorującego polskie inspiracje ludowe w twórczości tych najwybitniejszych, a także jeszcze nieodkrytych polskich kompozytorów we własnych aranżacjach na kwartet saksofonowy. Starannie opracowaliśmy repertuar najciekawszych i kontrastujących dzieł inspirowanych polskim folklorem sięgając po tańce narodowe, melodie ludowe i popularne pieśni, połączone w unikalne utwory, które stanowią syntezę polskiego dziedzictwa muzycznego i kulturowego. Pomysłowe aranżacje członków kwartetu- Wojciecha Chałupki i Karola Mastalerza zapewniły kompozycjom przeznaczonym na fortepian, bądź kwartet smyczkowy powiew świeżości i innowacji. To, co sprawia, że projekt ten jest wyjątkowy, to zderzenie wieloletnich tradycji i ludowego charakteru z nowoczesnością, młodzieńczą energią kwartetu oraz nieograniczonymi możliwościami saksofonów. Ekscytacja muzyką folkową zmotywowała kwartet do zagłębienia się w polskie tradycje muzyczne oraz współpracę i naukę od profesjonalnych wykonawców ludowych, aby zagwarantować jakość i autentyczność swoich wykonań, które są przyjmowane z wielkim entuzjazmem na festiwalach w Polsce i za granicą oraz zyskały aprobatę w szerokim środowisku muzycznym.

Kwartet Nemesis z dumą prezentuje dzieła sześciu wybitnych polskich kompozytorów, których zafascynowały inspiracje ludowe, a także zwyczaje i tradycje różnych regionów kraju, od równin Mazowsza i wyżyn Małopolski, po górskie obszary Podhala i Tatr. W programie możemy znaleźć wyjątkowy i nieczęsto wykonywany utwór Witolda Lutosławskiego, oparty na prostej ludowej melodii, pierwotnie przeznaczony na dwa fortepiany lub na cztery ręce. W poszukiwaniu reprezentacji polskich tańców narodowych sięgnęliśmy po interesujące dzieła Ludomira Różyckiego oraz Zygmunta Noskowskiego.

W programie możemy także podziwiać dwa piękne i kontrastujące Mazurki najbardziej znanego polskiego kompozytora i entuzjasty folkloru – Fryderyka Chopina. Z kolei dzięki Mazurkom Karola Szymanowskiego możemy dotrzeć na południe, na Podhale i w Tatry, region z najbardziej ekscytującymi tradycjami i cechami muzycznymi, które kompozytor łączy ze swoim unikalnym stylem melodycznym i harmonicznym. Utwór zamykający repertuar to kwartet smyczkowy napisany przez Szymona Laksa, wyróżniającego się polskiego kompozytora o żydowskim pochodzeniu, którego dzieło pełne jest tradycyjnych melodii, ludowych inspiracji oraz posiada wyjątkową i śmiałą ostatnią część doskonale wieńczącą cały folklorystyczny program.

Z wielką radością przedstawiamy Państwu ten niezwykły program, na który poświęciliśmy ogrom pracy i wysiłku, dopracowując go z każdym kolejnym wykonaniem oraz tworząc wyjątkową więź z polską muzyką ludową. Jesteśmy przekonani, że pozwoli on na zaprezentowanie niezwykle bogatego spektrum możliwości technicznych i wyrazowych kwartetu saksofonowego. Połączenie naszych instrumentów z autentycznym pięknem melodii ludowych zapewnia dodatkową kolorystykę, piękną barwę i niepowtarzalną ekspresję.”

Zapraszamy na koncerty ,,Scena Muzyki Polskiej” organizowane w Filharmonii Sudeckiej!

Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena Muzyki Polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Details

Date:
22 lutego, 2025
Time:
18:00

Location

Sala Koncertowa
ul. Słowackiego 4
Wałbrzych, 58-300
+ Google Map