- This event has passed.
Mistrzowie kameralistyki: Kwartet smyczkowy po polsku
11 listopada - 19:00
11.11.2024, poniedziałek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Mistrzowie kameralistyki: Kwartet smyczkowy po polsku
Wykonawcy:
Réversion Ensemble w składzie:
Izabela Kozak – skrzypce
Gabriela Kubarska – skrzypce
Szymon Stochniol – altówka
Monika Hartmann – wiolonczela
Program:
Karol Kurpiński – Fantazja na kwartet smyczkowy (12’)
Stanisław Moniuszko – Kwartet smyczkowy nr 1 d-moll (16’)
Allegro agitato
Andantino
Scherzo. Allegro moderato
Finale. ‘Un ballo campestre’. Allegro assai
Franciszek Lessel – Kwartet smyczkowy nr 1 A-dur (zachowany fragment) (5’)
Franciszek Lessel – Fantazja na kwartet smyczkowy (11’)
Józef Elsner – Kwartet smyczkowy op. 8 nr 3 d-moll (21’)
Allegro
Andantino
Rondo: Allegro
Czas trwania: 75 minut
Ceny biletów: 40 /20 zł
Kameralny, czyli jaki? Słownik Języka Polskiego podpowiada nam, że jest to przestrzeń ,,niewielkich rozmiarów dająca wrażenie spokoju i przytulności” albo wydarzenie ,,odbywające się w niewielkim pomieszczeniu lub z udziałem niewielu osób”.
Zarówno jedna, jak i druga definicja trafia idealnie w naszą wizję koncertów kameralnych, na które serdecznie Państwa zapraszamy. Podczas tych wieczorów, w przytulnej atmosferze i zmniejszonym audytorium, nie zobaczymy potężnej orkiestry, solistów oraz dyrygenta, który kolejnymi ruchami batuty chce ukazać swoją wizję dzieł symfonicznych. Ujrzymy za to mistrzów kameralistyki, którzy w niewielkich składach, ramię w ramię jak jeden organizm, zabiorą nas w podróż przez kolejne dzieła rodzimych kompozytorów.
,,Scena Muzyki Polskiej” to bowiem szansa na pogłębienie wiedzy o ojczystej muzyce, która mimo ogólnego rozwoju techniki, mediów, zaawansowanych systemów badawczych, wciąż wydaje się być starą książką na regale, którą znamy jedynie z okładki albo w ogóle o niej zapomnieliśmy. Wystarczy wyciągnąć po nią rękę…
Zapraszamy na koncerty ,,Scena Muzyki Polskiej” organizowane w Filharmonii Sudeckiej!
Réversion Ensemble o programie koncertu:
“Program koncertu ułożony został z myślą o przybliżeniu Państwu twórczości kameralnej polskich kompozytorów przełomu XVIII i XIX wieku. Wybrane przez nas kwartety smyczkowe z początku XIX wieku to zbiór, w którym wyraźnie pobrzmiewają fascynacje klasycznym stylem wiedeńskim przeplatane odniesieniami kompozytorów do rodzimego folkloru.
Usłyszą Państwo pierwszą część I Kwartetu Franciszka Lessla – jedyny zachowany fragment tego utworu. Utrzymana w stylistyce wczesnych opusów Josepha Haydna kompozycja ujęta jest w klasyczną formę, nieco bardziej rygorystyczną niż ta, w której Lessel zamknął swą Fantazję na kwartet smyczkowy. Tę kompozycję postanowiliśmy zestawić z Fantazją Karola Kurpińskiego, by zwrócić uwagę na charakteryzujące obie pozycje: swobodę formalną, zmienną agogikę, zróżnicowaną tonalność, przeplatanie fragmentów fugowanych z odcinkami o charakterze improwizatorskim.
Naszą kolejną propozycją będzie I kwartet d-moll Stanisława Moniuszki – młodzieńcze dzieło późniejszego ojca opery narodowej, ujmujące prostotą i śpiewnością. Szczególnie przykuwa uwagę jego finałowa część, zatytułowana „Un ballo campestre e sue consequenze” (Bal wiejski i jego następstwa), w której kompozytor sięga po elementy polskiej muzyki ludowej. Będą Państwo mieli szansę wysłyszeć w niej melodie stylizowane na taniec w typie kozaka czy rytmy charakterystyczne dla krakowiaka. Moniuszko dedykował swój kwartet Józefowi Elsnerowi i to właśnie kompozycję tego twórcy – równie bogaty w odniesienia do polskiego folkloru muzycznego Kwartet smyczkowy op. 8 nr 3 – zagramy na finał.”
Koncert współorganizowany przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca w ramach programu Scena Muzyki Polskiej, finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.