- This event has passed.
Wesele Figara – opera buffa
28 września - 18:00
28.09.2024, sobota, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Wesele Figara – opera buffa
Wykonawcy:
Paweł Przytocki – dyrygent
Andrzej Zawisza – klawesyn
Wiktoria Nowacka – Susanna
Radosław Palczak – Figaro
Agnieszka Wilczewska – Hrabina
Damian Szczepański – Hrabia
Katarzyna Mandla – Marcelina
Adriana Masiak – Cherubin
Dominik Kozłowski – Basilio, Don Corzio
Krzysztof Krutul – Bartolo
Justyna Rodziewicz – Barbarina
Michał Zborowski – Ogrodnik
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – „Wesele Figara”
On – wszechstronnie uzdolniony pokojowiec hrabiego Almavivy. Ona – oddana pracy młoda pokojowa Hrabiny. Narzeczeni Figaro i Zuzanna mierzą pokój przeznaczony dla nich na noc poślubną, który na pierwszy rzut oka jest położony w wygodnym i bezpiecznym miejscu pomiędzy sypialniami pracodawców. No właśnie…czy na pewno jest to wyraz dobroci serca hrabiostwa? Nic bardziej mylnego! Hrabia znudzony małżeństwem jest tak naprawdę cynicznym uwodzicielem, który zaleca się do Zuzanny. Figaro jest jednak pewny swojego planu, który sobie założył – uniemożliwić zamiary zamożnego kobieciarza. Wszystko jednak komplikuje umowa, o której najwyraźniej – przez swoją młodzieńczą zapalczywość – zapomniał. Jeszcze niedawno potrzebował pieniędzy i zapożyczył się u klucznicy Marceliny. Zabezpieczenie niepisanej umowy jest proste: w przypadku niemożności zwrotu całej pożyczki, musi ją poślubić. Początek iście z klasycznego filmowego romansu wymaga oczywiście rozwiązania, jednak nie teraz… aby dowiedzieć się finału historii, w której miłość przeplata się z intrygami, wystarczy przyjść do Filharmonii Sudeckiej.
Przez kolejne akty mozartowskiej opery prowadzić będzie libretto stworzone przez Lorenza da Ponte na podstawie zakazanej sztuki Pierre’a Beaumarchais’go. Geniusz z Salzburga niezależnie od okoliczności życiowych, szczęście i spełnienie odnajdywał w pisaniu i wystawianiu swych oper, w których dawał wyraz swojemu talentowi dramaturgicznemu, jednak aby Le marriage de Figaro zagościło na deskach teatrów, musiało spełniać jeden warunek. Pierwotna sztuka krytykowała ustrój feudalny i arystokrację, więc cesarz austriacki zadecydował, że da jej zielone światło jeśli zostanie oczyszczona z wątków politycznych. Jak widać, szpony cenzury nie dosięgły ostatecznie historii Figara i po dziś dzień – jak wtedy podczas premiery, 27 kwietnia 1786 r. w Paryżu – jest przyjmowana z ogromnym entuzjazmem.
Dla paryżan zgromadzonych tego pamiętnego dnia w Théâtre de l’Odéon i oczekujących kolejnych aktów opery pewnie świat się zatrzymał. Wciągnięci niemal w akcję sztuki, nie myśleli o otaczającej ich rzeczywistości. Szkoda, bo gdyby mogli, to swoje wielkomiejskie dolegliwości na pewno chcieliby zatopić w leczniczych wodach któregoś z francuskich uzdrowisk. Wałbrzyszanie w tamtym czasie również mieli możliwość odprężenia, bowiem swój ,,złoty okres” przeżywał wówczas Stary Zdrój. Sława uzdrowiska spowodowała, iż zaczęły przybywać tu znane osobistości: w 1784 r., co prawda w celach handlowych, przybył tu książę Stanisław Poniatowski, bratanek króla Stanisława Augusta, który jednak spotkał się kuracjuszami. W kolejnych latach wytchnienia szukał tu m.in. Hugo Kołłątaj, kompozytor – Michał Kleofas Ogiński, czy znająca ,,od kuchni” realia francuskich romansów Maria Łączyńska (Walewska) kochanka Napoleona Bonapartego.
/Jakub Karmelita/
Czas trwania: 180 minut
Cena biletów: 60 / 40 zł
Zakup biletu na ten koncert upoważnia do bezpłatnego uczestnictwa w Próbie Otwartej w dniu 26.09.24 o godz. 12:00. Próba trwa ok. 60 minut i daje możliwość przyjrzenia się pracy muzyków nad repertuarem przygotowywanym na koncert.