ZIEMIA
Żywioł ziemi symbolizuje stabilność, siłę i solidne fundamenty. Sama Ziemia przypomina nam również o cyklach życia: narodzinach, wzroście, śmierci i odrodzeniu. To symbol akceptacji przemijania, regeneracji i transformacji. Uczy przyjęcia zmiany jako naturalnego elementu życia oraz dążenia do harmonii z tym, co nieuchronne.
…ad infinitum na chór i orkiestrę to muzyczna opowieść o początkach świata i powstaniu Ziemi, pojawieniu się człowieka, jego życiu, a także o poszukiwaniu absolutu i wieczności. Utwór poświęcony jest pamięci mojego Taty, zmarłego we wrześniu tego roku.
POWIETRZE
through & beyond to poemat symfoniczny opowiadający o człowieku, który przemierza postapokaliptyczną rzeczywistość w poszukiwaniu enklawy. Żywiołem, który posłużył za inspirację do powstania utworu, jest powietrze, zatem kompozytor wykorzystał fragment Księgi Rodzaju mówiący o boskim tchnieniu życia w nową istotę, jaką jest człowiek. Tekst ten w quasi-fabularnej treści kompozycji jawi się jako pewnego rodzaju motto głównego bohatera. Słowa, które dają mu nadzieję na istnienie boskiego pierwiastka w człowieczeństwie oraz imperatyw do kontynuowania trudnej drogi z nadzieją, że zakończy się ona swoistym katharsis.
OGIEŃ
Utwór „Ignis” (łac. ogień) na orkiestrę symfoniczną powstał w 2024 roku. Kompozycja odnosi się do żywiołu ognia i składa się z pięciu części następujących po sobie attacca. Są to: Iskry, Tli się, Rytuał ognia, Pożoga, Lawa i zgliszcza. Ustępy te są muzyczną interpretacją różnych zjawisk związanych z żywiołem — od narodzin płomienia, poprzez korzystanie z ciepła, jakie daje, oraz czczenie jego mocy, aż po strach przed zniszczeniem, jakie sieje. Kompozycję wieńczy swoista refleksja muzyczna nad krajobrazem strawionym przez ogień.
WODA
Myślą wiodącą przy tworzeniu utworu Riverborn była wielowymiarowość żywiołu, jakim jest woda będąca jednocześnie źródłem życia i niebezpieczeństwa. Różne zbiorniki wodne i rzeki stanowią centra aktywności ludzkiej, która osiedla się wokół nich, budując miasta zasilane przez wodę — nośnik życia. Z drugiej strony, zwłaszcza regiony takie jak Śląsk i Dolny Śląsk, są narażone na występowanie powodzi niszczącej infrastrukturę i życie. Jednym słowem, jesteśmy od wody zależni, płynie ona w nas i dookoła nas, decydując o naszym istnieniu.