Pavel Šporcl i jego niebieskie skrzypce są sławni na całym świecie. Jest on zaliczany do „królewskiej linii” czeskich skrzypków, jako uczeń legendarnego Vaclava Snítila (który z kolei był uczniem Jaroslava Kociana), a także Itzhaka Perlmana, Eduarda Schmiedera i Dorothy DeLay. Šporcl, którego słynne niebieskie skrzypce zostały stworzone przez czołowego współczesnego lutnika Jana Špidlena, zrobił wiele, aby spopularyzować muzykę klasyczną w swoim kraju – sprzedał ponad 230 tysięcy płyt CD i często występuje w telewizji.
Można go było zobaczyć między innymi w serialu dokumentalnym o wielkich czeskich skrzypkach minionych dekad oraz w regularnie emitowanym, cieszącym się dużą popularnością programie wprowadzającym dzieci w świat muzyki.
Šporcl nagrywa dla wytwórni Hanssler Classic i Universal Music (wcześniej dla Supraphon i Cedille Records). Jego pierwszą płytą wydaną przez Hanssler Classic jest Paganiniana (2021) będąca hołdem dla Paganiniego, która została nominowana do nagrody ICMA. Kolejnym albumem był Homage to Jan Kubelik ze światową premierą nagrania Koncertu skrzypcowego nr 1 Jana Kubelika. Wśród nagrań Pavla Šporcla znajdują się również: Koncert skrzypcowy Dvořáka z Filharmonią Czeską pod dyrekcją Władimira Aszkenazego, Koncert skrzypcowy Czajkowskiego z Filharmonią Czeską pod dyrekcją Jiříego Bělohláveka, koncerty Richarda Straussa i Korngolda z Praską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Jiříego Kouta oraz wszystkie Sonaty i Partity Bacha. O nagraniu Czterech pór roku Vivaldiego magazyn Gramophone napisał: „Pavel Šporcl tą płytą ugruntował swoją pozycję najbardziej charyzmatycznego czeskiego skrzypka obdarzonego spontaniczną wyobraźnią i indywidualnością we wszystkim, co robi…”. Jego album Christmas On The Blue Violin (nagrany z Royal Liverpool Philharmonic Orchestra pod dyrekcją Sebastiana Lang-Lessinga dla Universal Music Group) pokrył się platyną w ciągu ośmiu tygodni, a nawet znalazł się na liście 10 najlepiej sprzedających się albumów pop roku (jako jedyny album z muzyką klasyczną).
Oprócz działalności na gruncie muzyki klasycznej, Pavel Šporcl prowadzi odnoszący ogromne sukcesy zespół muzyki cygańskiej, który zagrał już ponad 400 koncertów na całym świecie i nagrał dwie, cieszące się uznaniem płyty. Został uhonorowany nagrodą Torch-Bearer Award, ufundowaną przez Sri Chinmoya przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, za swoją pracę jednoczącą ludzi poprzez muzykę. Otrzymał również Medal Zasługi Republiki Czeskiej. Jest pomysłodawcą festiwalu Hvezdy nad Vltavou w Czeskich Budziejowicach, dyrektorem artystycznym festiwalu Kocian Usti, założycielem Letniej Akademii Pavla Šporcla a także mecenasem Festiwalu Muzycznego Znojmo.
W czasie pandemii, w sezonie 2020/2021, Pavel Šporcl był niestrudzonym innowatorem i liderem kultury – będąc pierwszym muzykiem klasycznym, który wykonał koncert „drive in”, pierwszym, który zagrał na jeziorze (dla publiczności na łodziach znajdującej się w dystansie społecznym), a także transmitował na żywo ze swojego salonu pełne występy koncertowe z nagranymi wcześniej podkładami dla The Strad i The Violin Channel. Niestrudzenie i skutecznie lobbował członków czeskiego rządu podczas spotkań z premierem, przewodniczącym Senatu i ministrami za przywróceniem koncertów i wzięciem pod uwagę trudnej sytuacji muzyków przebywających w zamknięciu.
Pavel Šporcl regularnie występuje na arenie międzynarodowej, na festiwalach w Europie, trasach koncertowych w USA. Poszczycić się może wyprzedanymi koncertami w Japonii czy występem w londyńskiej Cadogan Hall z English Symphony Orchestra, po którym recenzent Musical Opinion napisał „To może być najwspanialsza wersja Koncertu e-moll Mendelssohna jaką słyszałem”.