Saksofonista, solista i kameralista, pedagog, profesor doktor habilitowany sztuk muzycznych. Pracuje w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, gdzie w latach 2016–2024 pełnił funkcję prorektora ds. zagranicznych, jest także profesorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.
Jest artystą wszechstronnym, otwartym na różne style i formy ekspresji. Z jednakowym znawstwem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Jest propagatorem muzyki współczesnej, inspiratorem i pierwszym wykonawcą wielu dzieł polskich kompozytorów oraz propagatorem polskiej twórczości saksofonowej za granicą. Napisano dla niego ponad osiemdziesiąt utworów, w tym blisko dwadzieścia na saksofon z orkiestrą.
Prawykonał koncerty saksofonowe Piotra Mossa, Krzysztofa Pendereckiego, Bronisława Kazimierza Przybylskiego, Krzysztofa Knittla, Bartosza Kowalskiego, Krzysztofa Herdzina, Weroniki Ratusińskiej-Zamuszko, Sławomira Kaczorowskiego, Mikołaja Majkusiaka, Marcina Stańczyka, Toshio Mashimy czy Nikoli Kołodziejczyka, a także utwory solowe i kameralne takich twórców jak Miłosz Bembinow, Wojciech Błażejczyk, Alicja Gronau-Osińska, Krzysztof Herdzin, Olga Hans, Anna Maria Huszcza, Anna Ignatowicz-Glińska, Sławomir Kaczorowski, Andrzej Karałow, Aleksander Kościów, Marcin T. Łukaszewski, Paweł Łukaszewski, Stanisław Moryto, Piotr Moss, Leszek Możdżer, Ryō Noda, Zbigniew Penherski, Maria Pokrzywińska, Dariusz Przybylski, Marian Sawa, Michał Sławecki, Bogusław Schaeffer, Edward Sielicki, Elżbieta Sikora, Marek Raczyński, Weronika Ratusińska-Zamuszko, Łukasz Woś, Ignacy Zalewski i in. W dorobku ma również polskie prawykonania kompozycji Johna Williamsa, Jamesa Whitbourna, Jamesa MacMillana czy Andresa Koppela. Od 2015 roku nakładem Ars Musica i Chopin University Press ukazują się serie nut sygnowane jego nazwiskiem. Jest również autorem Studiów orkiestrowych na saksofon (2018).
Koncertuje na estradach prestiżowych sal koncertowych – filharmonicznych i kameralnych, w Polsce i za granicą, również w ramach znaczących festiwali. Jako solista występował z niemal wszystkimi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce, a także z Sinfonią Varsovią, NOSPR w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową, orkiestrą „Amadeus”, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus i in. Współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi oraz z najlepszymi polskimi big bandami, między innymi Adama Sztaby, Tomasza Szymusia, Krzysztofa Herdzina i Kukla Band. Występuje też jako muzyk sesyjny (liczne produkcje telewizyjne i nagrania radiowe).
Zasiada w jury konkursów i prowadzi kursy mistrzowskie w najlepszych ośrodkach muzycznych świata – od Korei Południowej i Chin przez liczne kraje europejskie po Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republikę Południowej Afryki i Stany Zjednoczone. W dorobku ma ponad siedemdziesiąt płyt CD, w tym ponad dwadzieścia autorskich (m.in. autorski cykl Saxophone Varie) i współautorskich. Jest zdobywcą sześciu Fryderyków (2014, 2015, 2016, 2019, 2023, 2024), Złotego i Srebrnego Dyplomu Muzyczne Orły (2022, 2023), Armatki Kultury 2019, Pizzicato Supersonic Award (2009), Nagrody Rektora UFMC (2015, 2021), Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej I st. (2018). Był nominowany między innymi do tytułu Koryfeusza Muzyki Polskiej (2014, 2015, 2017) i International Classical Music Awards 2020. Jest założycielem i dyrygentem Warsaw Saxophone Orchestra, z którą koncertuje w Polsce i za granicą. Zespołem zachwycił się między innymi Branford Marsalis, który zagrał z WSO w 2023 w ramach cyklu Reach the Stars. Angażuje się w działania popularyzujące naukę, kulturę i sztukę. W latach 2012–2023 zasiadał w Radzie Akademii Fonograficznej – sekcji muzyki poważnej. Jest artystą firm Yamaha, D’Addario oraz BG Franck Bichon.