Ułatwienia dostępu

Przedsięwzięcia Filharmonii Sudeckiej w ramach Krajowego Planu Odbudowy dla Kultury, 2024

  • Na ludowo – jest eko, jest cyfrowo
  • Mamy mural w Filharmonii
  • II Festiwal Bożonarodzeniowy

Mamy mural w Filharmonii

KPO. GRANTY 2024. A2.5.1: Program wspierania działalności podmiotów sektora kultury i przemysłów kreatywnych na rzecz stymulowania ich rozwoju. Segment Inwestycji (4) sztuki wizualne. [Sztuki wizualne – wystawy, performance, happeningi, instalacje artystyczne, prezentacje multimedialne, spektakle, koncerty]

Przedsięwzięcie jest podjęciem zadania identyfikacji wizualnej instytucji kultury w przestrzeni miasta. Wobec umacniającej się postawy eliminowania reklam z przestrzeni publicznej jest to jedna z dostępnych form zaznaczenia swojej obecności. Wnioskodawca przeprowadził rozeznanie co do możliwości wykonania muralu na trzech ścianach otaczających wewnętrzny dziedziniec wytchnieniowy Filharmonii. Projektowany mural nawiązuje do lokalnego krajobrazu Sudetów oraz do roślinności specyficznej dla tego regionu i zostanie zaprezentowany w czasie listopadowego koncertu 22.11.2024.

Elementem wspierającym działanie artystyczne jest szereg 4 spotkań o charakterze wszechnicowym, które prezentować mają relacje sztuk wizualnych, muzyki i ekologii. Cykl spotkań edukacyjnych, prezentujących korespondencję sztuk, regionalizm artystyczny, elementy konstytuujące odrębność artystyczną, zdolność artysty do śmiałych syntez i nieoczywistych analiz. W zamierzeniu spotkania mają charakter wszechnicowy, są swobodną wymianą wiedzy, doświadczeń i poglądów

Przedsięwzięcie w postaci muralu zrealizowane będzie na trzech stykających się ścianach otaczających wewnętrzny dziedziniec Filharmonii Sudeckiej przy ulicy Słowackiego 4 w Wałbrzychu. Będzie wykonane przez artystę plastyka, który zdobył doświadczenie w tej dziedzinie i jest rozpoznawalny w regionie – Kamil Tobiasz. Zaprojektowany mural przedstawia krajobraz górski z wyeksponowaną roślinnością tego regionu. W nieco idylliczny sposób nawiązuje do stanu przyrody sprzed katastrofy ekologicznej, która miała miejsce w Górach Izerskich w XX wieku. Jest także ilustracją procesów kształtujących przez wieki zasoby naturalne, które stanowiły na Dolnym Śląsku o jego rozwoju gospodarczym.

Wnioskodawca zwraca w przedsięwzięciu uwagę na wyjaśnienie obecności twórczości plastycznej w obiekcie służącym muzyce. Stąd cykl 4 spotkań o charakterze wszechnicowym, które pokazywać mają korespondencję założeń plastycznych i muzycznych, które realizowane były w ostatnich dwóch stuleciach przynosząc tak znakomite rezultaty jak np. w operze paryskiej czy praskich salach koncertowych. Poprzemysłowy charakter Wałbrzycha jak najbardziej predystynuje Filharmonię Sudecką do włączenia twórczości plastycznej do swojej przestrzeni. Do tej pory jesteśmy w tej dziedzinie „niezapisaną tablicą”. Spotkania wszechnicowe przeprowadzą artyści plastycy, muzykologowie, historycy sztuki i przyrodnicy. Ich charakter będzie wszechnicowy, adresowane będą do szerokiego grona odbiorców i posługiwać się będą różnorodnymi metodami.

Spotkania wszechnicowe

odbywają się w sali konferencyjnej w Filharmonii Sudeckiej przy ul. Słowackiego 4.

Spotkanie wszechnicowe pierwsze:

Motywy roślinne we freskach Dolnego Śląska, na wybranych przykładach. 20.11.2024, godz. 12:00 – wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Edyta Patro, Kierownik Działu Historii i Sztuki Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Cieplicach

Konspekt

  1. Krótka definicja techniki fresku na przykładzie „Apoteozy świętego Ignacego” autorstwa Andrea Pozzo.
  2. Symbolika motywów roślinnych w sztuce, rola kwiatów w malarstwie freskowym na przykładzie sztuki sakralnej.
  3. Motywy roślinne w ikonografii malarstwa freskowego w opactwie cystersów w Krzeszowie, Lubiążu, Jeleniej Góry itd.
  4. Ożywienie barokowych fresków w dawnym klasztorze pocysterskim w Cieplicach.

Opowiem krótko o historii malarstwa freskowego, jego znaczeniu w czasach nowożytnych oraz wpływie tej dziedziny sztuki na społeczeństwo. Kwiaty towarzyszą nam codziennie, ale warto zwrócić uwagę na ich symboliczny charakter, poznać ich tajemnice. Cystersi zatrudniali do zdobienia swoich włości znakomitych malarzy, wprowadzili malarstwo freskowe na najwyższy poziom sztuki. Freski w dawnym klasztorze pocysterskim w Cieplicach należą do najstarszych na Śląsku w tego typu obiektach i zasługują na szczególną uwagę w historii malarstwa naszego regionu.

Spotkanie wszechnicowe drugie:

Entomologiczny kalejdoskop. 20.11.2024, godz. 13:00 – wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Leszek Kośny, kustosz Działu Przyrody Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze Cieplicach

W wystąpieniu omawiane będą zagadnienia:

– owady pożyteczne i szkodliwe terenów zurbanizowanych

– ciekawostki z historii entomologii dotyczące okolic Wałbrzycha

– entomofauna Sudetów.

Spotkanie wszechnicowe trzecie:

Nobliści i Medyceusze w Sudetach. 21.11.2024, godz. 12:00 – wstęp wolny

Spotkanie poprowadzi Kamil Piotr Grabowski, pianista Filharmonii Sudeckiej, plastyk, organizator życia muzycznego na Dolnym Śląsku.

Podczas spotkania przedstawione będą dwa wielkie i znaczące dla historii Sudetów nazwiska:

  1. Gerhart Hauptmann – noblista, celebryta w Sudetach. Z Dolnego Śląska do Berlina i powrót w Sudety.
  2. Ród Hochbergów – Ksiażańscy i Roztoiczańscy. Medyceusze Sudetów a spuścizna kompozytorska Bolko von Hochberga.

    Podczas wykładu zaprezentowane będą również krótkie fragmenty dramatu Gerharta Hauptmanna  „Tkacze”. Wydarzenia dotyczą buntu tkaczy, jaki miał miejsce 1844 roku, w Chełmsku Śląskim.

    Zaprezentowana będzie również wybitna postać z rodu Hochbergów. Hrabia Hans Heinrich XIV Bolko von Hochberg zapisał się w historii Zamku Roztoka nie tylko jako muzyk i sławny kompozytor, ale także jako wybitny modernizator. 

    Podczas wykładu zaprezentowane będą krótkie fragmenty jego twórczości:

    https://youtu.be/ei1Y8GETbWA?si=AdYdCYy0wGCMDRAp

    Spotkanie wszechnicowe czwarte:

    Warsztaty plastyczne. 21.11.2024, godz. 13:00 – wstęp wolny

    Spotkanie poprowadzi Robert Żytyński, artysta plastyk, odpowiedzialny za kreację graficzną dwóch sezonów artystycznych Filharmonii Sudeckiej

    Kamil Tobiasz, artysta plastyk pochodzący z Oławy. Absolwent wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zajmuje się malowaniem murali, ilustracją, liternictwem i kaligrafią. Opracowuje nietuzinkowe projekty graficzne od początkowego procesu koncepcji przez projekt po realizację. Od 20 lat maluje graffiti w przestrzeni miejskiej, co ukształtowało jego estetykę, charakter, podejście do tworzenia nowych rzeczy. Realizuje się prowadząc własne studio graficzne.