Ułatwienia dostępu

Veriko Tchumburidze

Od zwycięstwa w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w 2016 roku w wieku 20 lat, Veriko Tchumburidze zyskała reputację urzekającej solistki, kameralistki i artystki nagrywającej. „Jest powiewem przyszłości” – powiedział dyrektor konkursu Andrzej Wituski – „Zbliża nas do świata własnej wyobraźni”. Andante, wiodący turecki magazyn poświęcony muzyce klasycznej, przyznał jej tytuł najlepszego wschodzącego muzyka w kraju.

Urodzona w gruzińskiej rodzinie w Adanie w południowej Turcji, Veriko Tchumburidze początkowo trenowała w Państwowym Konserwatorium Uniwersytetu Mersin pod kierunkiem Selahattin Yunkus i Lily Tchumburidze. W 2010 roku rozpoczęła studia pod kierunkiem Dory Schwarzberg na MDW w Wiedniu jako stypendystka projektu Young Musicians on World Stages (YMWS). W latach 2015-2022 studiowała u prof. Any Chumachenko, a od 2022 roku kontynuuje studia drugiego stopnia z kameralistyki u Dirka Mommertza i Raphaela Merlina w Musikhochschule w Monachium. Brała również udział w kursach mistrzowskich Alberta Markova, Shlomo Mintza i Igora Ozima, w Seiji Ozawa Academy Masterclass oraz, także w Szwajcarii, Verbier Festival Academy.

Najważniejsze wydarzenia sezonu 2023/24 to występy z Antwerp Symphony Orchestra pod dyrekcją Lionela Bringuiera, Orchestra i Pomeriggi Musicale pod dyrekcją Jamesa Feddecka, Cape Town Philarmonic Orchestra pod dyrekcją Bernharda Guellera, trasa koncertowa z Orchestra Filarmonica Marchigiana i Giuseppe Montesano, a także recitale i programy kameralne w Schloss Elmau z członkami Quatuor Ebene i Dirkiem Mommertzem w Krün oraz na Festiwalu Kammermusik am Meer w Rugii w Niemczech. Veriko Tchumburidze występowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej, Melbourne Symphony, NMF Wrocław, Lahti Symphony i Sinfonia Varsovia, Borusan Philarmonic Orchestra (otwarcie Istanbul Music Festival), Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt, Lahti Symphony, Mariinsky Theatre Orchestra, Mozarteumorchester Salzburg, Musikkollegium Winterthur, a także Monachijską Orkiestrą Kameralną i Zuryską Orkiestrą Kameralną. Współpracowała z takimi dyrygentami jak Łukasz Borowicz, Ruben Gazarian, Sascha Goetzel, Howard Griffiths, Gemma New, Michael Sanderling, Andrey Boreyko, Aziz Shokhakimov czy Dima Slobodeniouk.

Jej występy festiwalowe obejmowały Wielkanocny Festiwal Beethovena, Gstaad Menuhin Festival & Academy, Olympus Musical Festival, Rosendal Festival i Schleswig-Holstein Music Festival, występując z m.in., Quatuor Ebene, Clemens Hagen, Maxim Vengerov i Tabea Zimmermann. Jako zapalona propagatorka muzyki kameralnej występuje w recitalach z pianistami Ketevanem Sepashvili i Mamikonem Nakhapetovem, a wcześniej była członkinią Trio Arte, tria fortepianowego, które w 2016 roku zdobyło pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Pietro Argento w Gioia del Colle we Włoszech. Rok 2016 przyniósł także światową premierę na Festiwalu Muzycznym w Stambule Ludus Modalis, utworu dedykowanego Trio Arte wybitnego tureckiego kompozytora Özkana Manava. Od 2022 r. jest członkiem tria fortepianowego Trio Vecando.

Veriko Tchumburidze nagrała Koncert skrzypcowy in C Antona Wranitzky’ego dla Sony Classical z Monachijską Orkiestrą Kameralną i dyrygentem Howardem Griffithsem. Jej nagranie dla wytwórni Klanglogo muzyki Johna Williamsa do filmu Lista Schindlera z Howardem Griffithsem dyrygującym Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt zaowocowało głównym występem pod egidą Orpheum Musik Stiftung na koncercie otwierającym Festiwal Filmowy w Zurychu w 2016 r. Od 2016 roku Veriko Tchumburidze gra na skrzypcach Giambattisty Guadagniniego, wykonanych w Mediolanie w 1756 roku i hojnie wypożyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.