9 listopada - 18:00

9.11.2024, sobota, godz. 18:00
Europolifonie

Zespół proMODERN w składzie:
Marta Czarkowska – sopran
Katarzyna Szymkowiak  – sopran
Martyna Jankowska — mezzosopran
Aleksander Rewiński – tenor
Krzysztof Chalimoniuk – baryton
Piotr Pieron – bas

pieśń bułgarska — Ergen Deda (Stary kawaler) – muz. Peter Lyondev, tekst Tania Parvanova

pieśń bułgarska — Gel Jano / Rodilo se (Jano, duszko/Urodził się chłopiec) – muz. i tekst tradycyjne

pieśń albańska — Janinës ç’i panë syte (Co widziały oczy Janiny) – muz. i tekst tradycyjne

pieśni albańskie — O Tomor O Mal i Lartë (Tomor, o wysoka góro) – muz. Andrzej Borzym, tekst tradycyjny

pieśń ukraińska — Oj, u poli (W polu bylina) – muz. i tekst tradycyjne

pieśń ukraińska — Letila zozula (Leciała kukułka) – muz. i tekst tradycyjne

pieśń litewska — Gegutė sode (Kukułka) – muz. Goda Marija Gužauskaitė, tekst tradycyjny

pieśni polskie — Z tego wircha – muz. Andrzej Borzym, tekst tradycyjny

pieśń bułgarska — Dimianinka (Dimianinka) – muz. Filip Kutev, tekst tradycyjny

pieśń bułgarska — Swatba (Wesele) – muz. Khristo Todorov, tekst tradycyjny

pieśń istryjska — Otrgnem rožicu ruman cvet (Zrywam czerwony kwiat róży) – muz. i tekst tradycyjne

pieśń serbska — Oj, urodilo drvo javorovo (Obrodził jawor) – muz. i tekst tradycyjne

pieśń sardyńska — Su Dillu (O Dillu) – muz. i tekst tradycyjne

pieśń bułgarska — Dilmano dilbero (Piękna Dilmano) – muz. Krassimir Kyurkchiyski, tekst tradycyjny

Cena biletów: 20 zł

Europolifonie
Ileż to przejmujących opowieści — bohaterskich, miłosnych, rodzinnych — roznosi się po paneuropejskich łąkach od Litwy przez Polskę, Ukrainę, Bułgarię, Albanię po Korsykę. Człowiek spotyka się z człowiekiem i opowiada, nierzadko śpiewając, swój los. Te wielogłosowe spotkania mają swoje niezwykłe oblicza w postaci tradycyjnych pieśni, mieniących się blaskiem lokalnych, narodowych technik wokalnych, charakterystycznych dla tej części świata i żywych jak nigdzie indziej.

proMODERN jako pierwszy profesjonalny polski zespół sięgnął po jedną z najtrudniejszych na świecie form wielogłosowości – isopolifoniczną pieśń albańskich Labów w aranżacji kosowskiego kompozytora Rafeta Rudiego, przejmującą „Janinës çi panë syte”. Stała się ona zarzewiem eksploracji tradycyjnych polifonii europejskich jako kulturowego fenomenu, istniejących jeszcze w żywej tradycji wybranych kultur, bądź zachowanych tylko w postaci reliktowej. W swoim programie muzycy proMODERN zawarli wielogłosowe śpiewy w wersji in crudo i w formie opracowań aranżacyjnych. Nowatorski wokalny zestaw powstawał przy ścisłej współpracy z dr Weroniką Grozdew-Kołacińską, naukowczynią i pieśniarką o bułgarskich korzeniach, kierowniczką Pracowni Etnomuzykologii Polskiej Akademii Nauk. Projekt sekstetu proMODERN skrzy się barwnymi technikami wokalnymi: charakterystycznymi dla tradycyjnych kultur Europy :

• z Ukrainy, Podlasia i Polesia pochodzą utwory wykorzystujące technikę donośnego śpiewu z efektami „przedęcia”,
  • z Bułgarii charakterystyczny  styl „szukania sekund” i technika „tresene”,
  • z Albanii pochodzą brzmienia w stylu „këngë të latëra”,
  • z Chorwacji i Serbii, przybywają pieśni w stylu „groktalica”,
  • z Sardynii – pełnobrzmiący  styl „tenore”,
  • z Korsyki – przejmujący śpiew ornamentalny,
  • z Litwy pochodzą minimalistyczne pieśni sutartines,
  • zabrzmi też występujący w Polsce zrekonstruowany styl diafonii pienińskiej „a la modus organum” z elementami „wyskania”.

Data:
Godzina: