- To wydarzenie minęło.
Koncert symfoniczny – Carmen: “Miłość jest zbuntowanym ptakiem”
24 maja - 19:00
24.05.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Carmen: Miłość jest zbuntowanym ptakiem
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia koncertująca na skrzypce i altówkę Es-dur KV 364 (30′)
Allegro maestoso
Andante
Presto
Georges Bizet/Rodion Szczedrin Suita Carmen (40′)
Introdukcja
Taniec
Intermezzo I
Zmiana straży
Wejście Carmen i Habanera
Scena
Intermezzo II
Bolero
Toreador
Toreador i Carmen
Adagio
Wróżba
Finał
Wykonawcy:
Wojciech Rodek – dyrygent
Dorota Graca-Kosek – skrzypce
Artur Rozmysłowicz – altówka
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
„Ile można słuchać najbardziej znanej opery świata?” – tak mógł sobie pomyśleć Rodion Szczedrin, gdy w jego głowie zaświtała myśl o napisaniu adaptacji Carmen. W suicie z baletu, który Szczedrin napisał dla swojej żony, primabaleriny moskiewskiego Teatru Bolszoj, słynne motywy i rytmy z opery Georgesa Bizeta ukazane zostaną w zupełnie nowych, zaskakujących odsłonach. Na początku zamiast znanych chyba każdemu na świecie dźwięków uwertury usłyszymy… delikatny dźwięk dzwonów rurowych. Rozbudowana sekcja perkusji szybko jednak porwie nas w świat ognistych hiszpańskich rytmów, oplatanych nieoczywistymi harmoniami i melodiami.
Zbuntowany ptak miłości Carmen to jednak nie jedyna atrakcja tego wieczoru. Podczas koncertu usłyszymy również Symfonię koncertującą Es-dur na skrzypce, altówkę i orkiestrę Wolfganga Amadeusza Mozarta, dzieło równie znane, co tajemnicze. Chociaż stanowi ona szczytowe osiągnięcie kompozytora w tym łączącym cechy koncertu i symfonii gatunku, niewiele wiadomo o jej genezie. Jedynie skromna instrumentacja orkiestry charakterystyczna dla okresu salzburskiego w twórczości Mozarta może wskazywać, że powstała ona na bieżące potrzeby tamtejszej orkiestry dworskiej. Wymagająca partia solowa altówki została w oryginale napisana w tonacji D-dur z przestrojeniem strun o półton w górę, celem uzyskania bardziej wyrazistego brzmienia instrumentu. Technika ta, zwana scordaturą, bywa stosowana również przez współczesnych altowiolistów, którym dzięki niej łatwiej jest uzyskać czytelną projekcję na tle orkiestry.
Czas trwania: 100 minut
Koncert symfoniczny, ceny biletów: 50 / 30 zł
Zakup biletu na ten koncert upoważnia do bezpłatnego uczestnictwa w próbie otwartej w dniu 23.05.24 o godz. 12:00. Próba trwa ok. 60 minut i daje możliwość przyjrzenia się pracy muzyków nad repertuarem przygotowywanym na koncert.