Koncert Żywioły – Ziemia, Powietrze, Ogień, Woda
10 stycznia, 2025 - 18:00
10.01.2025, piątek, godz. 18:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert Żywioły – Ziemia, Powietrze, Ogień, Woda
godz. 18:00 – wernisaż prac inspirowanych żywiołami autorstwa wrocławskich artystów-plastyków: Krystiana Lichonia, Patrycji Mikołajczak i Sylwii Muchy
godz. 19:00 – rozpoczęcie koncertu
Wykonawcy:
Artur Wróbel – dyrygent
Chór Feichtinum Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej
Program:
Katarzyna Dziewiątkowska — Ignis (20′)
cz. 1 Iskry
cz. 2 Tli się
cz. 3 Rytuał ognia
cz. 4 Pożoga
cz. 5 Lawa i zgliszcza
Michał Ziółkowski — Riverborn (17′)
Chapter I: … Of Water And Light
Chapter II: The Greatest Vortex/Drowned
Chapter III: it Flows in Us
Ignacy Wojciechowski — through & beyond na chór i orkiestrę symfoniczną (do słów ze Starego Testamentu: Księga Rodzaju) (22′)
Adam Porębski — … ad infinitum na chór i orkiestrę symfoniczną (do słów ze Starego i Nowego Testamentu) (22′)
Czas trwania koncertu: 110 minut
Ceny biletów: 60 / 40 zł
O koncercie
„Patrz! Grają Mozarta, a później Bacha. Wow, Beethoven na końcu!”
Takich przykładów jest wiele. Nazwisko znanego kompozytora jest niejako najlepszym zaproszeniem na koncert. Wielu twórców zna historia muzyki, jednak naprawdę tylko nieliczni — wypisani złotymi zgłoskami — nie muszą się przedstawiać i dla szerokiego grona odbiorców są ,,pewniakiem” niezapomnianego wieczoru.
Należy jednak zaznaczyć, że każdy, w różnych momentach życia rozpoczynał tę drogę do sławy, której jak się później okazuje, nie dosięgła nawet śmierć. Od najmłodszych lat kompozytorzy chłonęli jak gąbka wpływy ówczesnej epoki, a jeszcze inni szli o krok dalej i stając w opozycji do ówczesnych trendów, szukali novum. Nie łamali się, gdy trzeba było wystawić dzieło kontrowersyjne, z góry przeznaczone na krytykę. Nie przejmowali się opinią innych nawet wtedy, gdy ogromne nadzieje na sukces odpływały wraz z pierwszym wykonaniem. Niczym gladiatorzy na arenie, próbowali przekonać do siebie słuchaczy, od których jak kiedyś od cesarskiego kciuka w górę (życie – tak) lub w dół (śmierć – nie) zależały ich dalsze losy.
10 stycznia 2025 r. to na pewno data, którą warto zapamiętać. W sali koncertowej Filharmonii Sudeckiej zgromadzeni słuchacze usłyszą po raz pierwszy nie jedno, lecz aż cztery nowe dzieła czterech różnych kompozytorów. Warto również zaznaczyć, że zaszczycą nas oni swoją obecnością!
Udział w takim koncercie, to niewątpliwie wyróżnienie dla każdego melomana, gdyż stanie on na początku drogi, w jaką ruszy kompozycja wraz z jej twórcą. Każde następne wykonanie, obok pojawiających się kolejnych recenzji i opisów, nie będzie wzbudzało tylu emocji co prawykonanie. To już nie będzie PIERWSZY ruch batutą, PIERWSZE oklaski, PIERWSZE ukłony. Wszystko już będzie inne… a zacznie się właśnie w Wałbrzychu.
Jakub Karmelita