22. Festiwal Księżnej Daisy: Koncert kameralny – W harmonii dialogu (Wałbrzych, Filharmonia Sudecka)
27 czerwca - 20:00
27.06.2025, piątek, godz. 20:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert kameralny — W harmonii dialogu
Wykonawcy:
Szymon Krzeszowiec — skrzypce
Marcin Markowicz — skrzypce
Maurycy Stawujak — fortepian
Program:
Béla Bartók — 44 duety na dwoje skrzypiec Sz. 98 (wybór) (30′)
Maurycy Moszkowski — Suita na dwoje skrzypiec i fortepian G-dur op. 71 (20′)
Dymitr Szostakowicz — trzy duety na dwoje skrzypiec i fortepian (7′)
Preludium
Gawot
Walc
Czas trwania: 70 minut
Ceny biletów: 50 / 30 zł
O koncercie
Dobrą okazją do wspomnienia różnych wydarzeń z przeszłości są kolejne rocznice. O niektórych wolelibyśmy zapomnieć, inne, jak choćby wspomnienia dnia ślubu, czy najbardziej popularne – urodziny, stają się okazją do wspólnych spotkań i obdarowania upominkami. W wielu kulturach ważnym wydarzeniem są rocznice śmierci – z jednej strony to kolejne wspomnienie tych, których już nie ma z nami, z drugiej okazja do wspomnienia i przypomnienia czegoś, co po sobie zostawił. W tym roku „muzyczny świat” wspomina między innymi: 100. rocznicę śmierci Maurycego Moszkowskiego, 50-tą Dymitra Szostakowicza oraz 80-tą Béli Bartóka. Ich muzyka jest wciąż żywa, a okrągłe rocznice są świetną okazją do przypomnienia choćby części dorobku, jaki po sobie zostawili.
44 Duety Béli Bartóka (1881-1945) to zbiór utworów napisanych na dwoje skrzypiec, opublikowany po raz pierwszy w 1931 roku. Zostały one oparte na ludowych melodiach węgierskich, słowackich oraz bałkańskich. Kompozytor wykorzystał je do celów edukacyjno-muzycznych, wprowadzając do utworów jednocześnie elementy współczesnej harmonii i rytmiki. Kompozycje są bardzo zróżnicowane pod względem technicznym i stylowym; wymagają od wykonawców dużej wirtuozerii i znajomości różnych tradycji ludowych.
Suita na dwoje skrzypiec i fortepian op. 6, skomponowana w latach 1877-1878 przez związanego z Wrocławiem Moritza Moszkowskiego (1854-1925), to jeden z ważniejszych utworów w literaturze kameralnej na taki skład. Kompozycja składa się z czterech części, które są zróżnicowane pod względem charakteru i tempa. Utwór charakteryzuje się pięknymi, romantycznymi i lirycznymi tematami muzycznymi przeplatanymi z efektownymi i bardzo wirtuozowskimi fragmentami.
Trzy duety na dwoje skrzypiec Dymitra Szostakowicza (1906-1975) to miniatury będące transkrypcją z fragmentów jego muzyki baletowej skomponowanej na orkiestrę symfoniczną. W przeciwieństwie do muzyki koncertowej Szostakowicza — Preludium, Gawot i Walc wchodzące w skład cyklu, przejawiają bardzo liryczny, pogodny, lekki, a czasami wręcz żartobliwy charakter. Wybrane utwory cieszą się wysoką popularnością i są jednymi z najczęściej wykonywanych utworów rosyjskiego kompozytora.
22. Festiwal Księżnej Daisy dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.