Ułatwienia dostępu

Aneta Todorczuk

Aktorka, wokalistka, lektorka. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie w 2002 roku. Jej debiut teatralny miał miejsce w 2001 roku w Teatrze Narodowym, gdzie zagrała jeszcze jako studentka rolę Anusi w spektaklu „Szkoła żon” w reż. Jana Englerta. Z Narodowym była związana w latach 2002-2009 i zagrała tam m.in. w „Weselu”, „Happy endzie”, „Wiśniowym sadzie”, czy „2 maja”. Podczas pracy etatowej w Narodowym zrealizowała swój pierwszy recital „niedorosłam” na deskach Teatru Małego. Po siedmiu latach wybrała niezależną ścieżkę zawodową. Współpracowała z takimi teatrami jak: Teatr Buffo, Teatr Komedia, Teatr Polonia, Och-Teatr, Teatr Montownia, Teatr Capitol, Teatr Śląski, Teatr WARSawy.

Obecnie gra w Teatrze Komedia, Och-Teatrze, Teatrze WARSawy. Podróżuje ze swoimi monodramami i muzodramami po całej Polsce, obecnie można ją zobaczyć w następujących solowych teatralnych i muzycznych przedsięwzięciach: „Projekt Koffta”, „Kobieta, która wpadała na drzwi”, „Piosenki, które nie ocalą świata” (koncert z utworami Sinead O’Connor), „Matka Żona Kochanka”, czy „Matka Polka Terrorystka”.

Zagrała wiele ról w polskich serialach i filmach, najbardziej znana szerokiej publiczności z seriali takich, jak m.in.: „Samo życie”, „Na dobre i na złe”, „Blondynka”, „Wszyscy kochają Romana”, czy „Barwy szczęścia”. Brała udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych – opery radiowe Macieja Małeckiego – „Balladyna”, „Nieboska symfonia”, koncertach, musicalach. Współpracuje regularnie z takimi muzykami jak Michał Lamża czy Tomasz Krezymon.

W 2017 roku wydała debiutancką płytę z utworami Jonasza Kofty – „Projekt Koffta”, niebawem ukaże się jej kolejny album z utworami Sinead O’Connor – „Piosenki, które nie ocalą świata”. Jest autorką książki dla dzieci „Potworaki usypiaki”. Czyta bardzo wiele audiobooków, jest laureatką kilku nagród Empiku oraz konkursów piosenki (m.in. Interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej, czy Piosenki Francuskiej).

W 2022 roku otrzymała tytuł doktora nauk muzycznych na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, na którym jest wykładowczynią aktorstwa od czterech lat. W 2020 roku nominowana do nagrody Róże Gali dla najlepszej aktorki za spektakl „Kobieta, która wpadała na drzwi”. W 2023 roku dwukrotnie nominowana do Bestsellerów Empiku za dwa audiobooki („Gra złudzeń” i „Małe zbrodnie” Katarzyny Magiery).

Obecnie wraz z Michałem Lamżą pracuje nad pierwszym albumem duetu BLASKI – “Rozstaje”. Premiera jeszcze w 2024 roku.