Doktor sztuk muzycznych, klarnecista, kompozytor, dyrygent i chórmistrz. Absolwent Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego. Studiował w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, gdzie kształcił się w klasie klarnetu oraz kompozycji.
W 1996 roku objął stanowisko dyrygenta i dyrektora artystycznego Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a od 2003 roku kieruje Poznańskim Chórem Chłopięcym jako dyrektor artystyczny. Prowadził również zespoły Nova Gaudia i Artis Sonus.
Pod jego kierunkiem chóry koncertowały w najbardziej prestiżowych salach koncertowych i kościołach Europy, Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji, m.in. w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Boliwii, Chinach, Japonii i na Tajwanie.
Międzynarodowy rozgłos przyniosła mu pieśń Abba, Ojcze (1991) do słów o. Jana Góry OP – hymn VI Światowych Dni Młodzieży w Częstochowie. Od tego czasu Sykulski zyskał uznanie jako twórca oryginalnego repertuaru chóralnego, łączącego głębię treści z emocjonalną bezpośredniością i nowoczesnym językiem muzycznym.
Jest autorem ponad 150 kompozycji chóralnych, z których wiele zdobyło trwałe miejsce w repertuarze zespołów na całym świecie. Do najważniejszych należą:
- Stoi lód na Prośnie (2014),
- Pater noster (2015),
- Hodie Christus natus est (2016),
- De profundis (2017),
- Angelus Domini. Ave Maria (2020),
- Lacrimosa (2021),
- Tenebrae factae sunt (2021),
- Beatitudes (2025) – dziewięcioczęściowy cykl oparty na tekście Błogosławieństw z Ewangelii według św. Mateusza (5, 3–12), powstający na przestrzeni lat 2018–2025, obejmujący utwory na chór mieszany a cappella oraz kompozycje na chór żeński z towarzyszeniem instrumentów (klarnetu i trójkąta).
W zakresie twórczości wokalno-instrumentalnej Jacek Sykulski stworzył szereg dzieł o charakterze refleksyjnym, często związanych z wydarzeniami historycznymi lub duchowymi poszukiwaniami. Najważniejsze z nich to:
- Missa ’56 (2006), poświęcona ofiarom Poznańskiego Czerwca,
- Wolności dla nas idzie czas (2008), napisana z okazji rocznicy Powstania Wielkopolskiego,
- Media vita (2009),
- Poculo pleno (2011), skomponowane na zamówienie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza z okazji 400-lecia tradycji uniwersyteckiej w Poznaniu,
- Oratorium 966 (2015), na zamówienie Filharmonii Poznańskiej z okazji 1050-lecia chrztu Polski,
- Mater Ecclesiae – Regina Pacis (2023), stanowiące osobistą refleksję kompozytora nad tematami duchowości i pokoju.
Jego twórczość była wielokrotnie wykonywana przez znakomite zespoły, takie jak: RIAS Kammerchor, Taipei Male Choir, Chór NFM, Polski Narodowy Chór Młodzieżowy, Chór Polskiego Radia w Krakowie, Chór Akademicki i Chór Kameralny UAM, Affabre Concinui i wiele innych.
Za działalność artystyczną Jacek Sykulski otrzymał m.in.:
- Nagrodę Wielkiej Pieczęci Miasta Poznania (2004),
- brązowy i srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2013, 2022),
- Złoty Krzyż Zasługi (2014) za wybitne zasługi dla Wielkopolski,
- Nagrodę Srebrnej Piszczałki przyznaną przez Prymasa Polski (2012) za wkład w rozwój muzyki sakralnej.
W swojej pracy nieustannie eksperymentuje, szukając nowych form muzycznej ekspresji i przekazu emocji. Dzięki temu zespoły, którymi kieruje, nie tylko utrzymują wysoki poziom wykonawczy, lecz także wytyczają nowe kierunki rozwoju chóralistyki w Polsce i poza jej granicami.