Ułatwienia dostępu

Jakub Borgiel

Urodzony w 1999 r. baryton, pochodzący z Katowic. W 2023 r. ukończył studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego dr. hab. Macieja Bartczaka. Jest laureatem: III miejsca na VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Krystyny Jamroz (Kielce, 2020 r.), III miejsca na VII Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych (Warszawa, 2021 r.), II miejsca na XXII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina (Vrable, Słowacja, 2021 r.) oraz III miejsca na I Ogólnopolskim Festiwalu i Konkursie Kameralistyki Wokalnej im. Witolda Friemanna (Rzeszów, 2023 r.).

Wykonywał partię Eneasza w operze „Dydona i Eneasz” Henry’ego Purcell’a realizowanej we współpracy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach z Teatrem Zagłębia, partię Bartłomieja w operze „Verbum Nobile” Stanisława Moniuszki realizowanej przez Operę Śląską we współpracy z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, partię Arcykapłana w koncertowym wykonaniu opery „Hagith” Karola Szymanowskiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Śląskiej podczas 17. Festiwalu Muzyki Polskiej w Krakowie, partię Toantesa w filmowej realizacji opery „Issipile” Antonio Bioni’ego wyprodukowanej przez Operę na Zamku w Szczecinie oraz partię Polifema w operze „Acis i Galatea” Georga Friedricha Haendla zrealizowanej na AM w Katowicach.

W październiku 2021 roku brał również udział w nagraniu płyty z pieśniami Ignacego Jana Paderewskiego zatytułowanej „W hołdzie mistrzowi tonów” zrealizowanej oraz wydanej przez wytwórnię fonograficzną DUX. Koncertował w charakterze solisty z orkiestrami symfonicznymi Filharmonii Śląskiej, Filharmonii Podkarpackiej oraz Filharmonii Zabrzańskiej. 11 Listopada 2022 r. wybrany przez maestro Mariusza Kwietnia, wziął udział jako solista w Koncercie Patriotycznym w Operze Wrocławskiej w ramach programu „Opera Młodych”.