Ułatwienia dostępu

Natalia Płonka

Mezzosopranistka. W 2016 r. ukończyła Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu, we wrześniu 2022 uzyskała z wyróżnieniem dyplom magistra sztuk Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu prof. dr hab. Ewy Biegas oraz dr Ewy Tracz. Młoda mezzosopranistka wielokrotnie miała okazję współpracować ze znanymi autorytetami polskiej sceny operowej, m.in. w grudniu 2023 roku występowała w Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, wykonując solową partię altową w Weihnachtsoratorium J.S. Bacha pod batutą Przemysława Fiugajskiego,

w lutym 2023 zadebiutowała partią mezzosopranową/altową z “Requiem” W.A. Mozarta na scenie Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Jakuba Chrenowicza, w październiku 2022 r. wystąpiła na głównej scenie ICE Kraków biorąc udział w gali operowej pod batutą Wojciecha Rodka.

Partię Donny Elviry z “Don Giovanniego” W.A. Mozarta wykonała w kwietniu 2022 r. w wersji koncertowej z towarzyszeniem katowickiej Akademickiej Orkiestry Symfonicznej, dyrektorem artystycznym tego wydarzenia był Alexander Humala, w styczniu tego samego roku wzięła udział w gali operowej z towarzyszeniem orkiestry Opery Śląskiej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego. Śpiewaczka miała także okazję współpracować z orkiestrą Filharmonii Zabrzańskiej, biorąc udział w kilku koncertach, w tym w Operowo Operetkowej Gali Noworocznej, pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego. W grudniu 2020 r. wystąpiła na scenie kameralnej NOSPR w Katowicach, wykonując jedną z głównych partii wokalnych podczas światowego prawykonania utworu “Also Schweige Ich” Thomasa Hummela pod batutą Szymona Bywalca z towarzyszeniem Orkiestry Muzyki Nowej. W listopadzie 2019 r. wzięła udział w światowym prawykonaniu opery kameralnej autorstwa Wojciecha Stępnia “Czarne lustro”, również pod batutą Szymona Bywalca. Wydarzenie to wpisało się w program Śląskiej Trybuny Kompozytorów 2019.

Artystka jest laureatką wielu nagród głównych konkursów wokalnych o zasięgu międzynarodowym i ogólnopolskim, m.in.: I miejsce na 2. Turnieju Polskich Akademii Muzycznych im. R. Tesarowicza organizowanym przez Teatr Wielki w Łodzi, III miejsce w kategorii I na 24. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Mikuláša Schneidera Trnavskýego w Trnavie, I miejsce w kategorii IV na 21. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach, III nagrodę główną w kategorii II na III Międzynarodowym Konkursie Solowej Wokalistyki Sakralnej Ars et Gloria w Katowicach, II miejsce w kategorii duetów wokalno-instrumentalnych na 6. Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla Duetów Wokalno-Instrumentalnych i Duetów Instrumentalnych.

Od 2019 r. śpiewaczka stale współpracuje z instytucją kultury Katowice Miasto Ogrodów, biorąc udział w licznych koncertach i recitalach. Swoje umiejętności wokalne doskonaliła podczas kursów mistrzowskich pod okiem m.in. maestro Piotra Beczały, Mariusza Kwietnia, Andrzeja Dobbera, Eytana Pessena, Stefanii Toczyskiej czy Thomasa Heyera.

Za dotychczasowe osiągnięcia artystyczne otrzymała Stypendium Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na rok akademicki 2020/2021. Artystka w 2021 r. uzyskała także dyplom absolwenta kierunku filologia romańska, specjalności: język hiszpański z programem tłumaczeniowym Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.