Ułatwienia dostępu

Néstor Bayona

Hiszpański dyrygent mieszkający na co dzień w Berlinie. Pełnił funkcję asystenta dyrygenta w Opéra de Marseille i Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, gdzie obecnie jest zatrudniony na stanowisku dyrygenta-rezydenta. W grudniu 2021 r. został członkiem Royal Northern College of Music w Manchesterze.

Wśród jego licznych przedsięwzięć artystycznych w ostatnich sezonach można wyróżnić m.in. debiut w Palau de la Música Catalana, koncerty z NOSPR, Orchestre Philharmonique de Marseille i Filarmonica de Stat Transilvania (Concierto de Aranjuez J. Rodriga, Trójgraniasty kapelusz M. de Falli, autorskie opracowania pieśni kompozytorów hiszpańskich), udział w Festiwalu George’a Enescu (2021), w ramach którego współpracował z Lawrencem Fosterem w charakterze asystenta i przygotował wersję estradową opery Lulu A. Berga, a także debiuty z Orchestre Philharmonique de Marseille i solistą Davidem Kadouchem podczas Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego w La Roque-d’Anthéron (2019) oraz w Grand Théâtre de Provence z solistą Davidem Frayem (2020).

Dyrygował takimi orkiestrami, jak Bochumer Symphoniker, Orquesta de Extremadura, Orquesta Sinfónica de Castilla y León, Deutsch-Skandinavische Jugend-Philharmonie. Ponadto pełnił funkcję asystenta przy produkcjach operowych w Gran Teatre del Liceu, Komische Oper Berlin i Oper Frankfurt. W swoim dorobku ma też nagranie La fanciulla del West G. Pucciniego dla wytwórni Pentatone.

Współpracował z dyrygentami tej miary, co Marin Alsop (m.in. w charakterze asystenta w ramach tournée NOSPR po Japonii we wrześniu 2022 r.), Lionel Bringuier, Peter Eötvös, Daniele Gatti, Domingo Hindoyan, Henrik Nánási, Neeme Järvi, Susanna Mälkki, Ingo Metzmacher czy Pinchas Steinberg.

Wśród jego wielu projektów muzycznych zaplanowanych w bieżącym sezonie można wymienić m.in. koncerty w Operze Węgierskiej w Cluj-Napoca czy Palau de la Música Catalana w Barcelonie.

Studia pianistyczne podjął w Royal Northern College of Music w Manchesterze, kształcąc się pod kierunkiem Helen Krizos. Następnie studiował w Haute école de musique de Genève w klasie fortepianu Nelsona Goernera oraz dyrygenturę pod kierunkiem Laurenta Gaya. Studia dyrygenckie sfinalizował w Universität der Künste Berlin w klasie Stevena Sloane’a i Harry’ego Curtisa. Otrzymał nagrodę Ciutat de Lleida International Award 2015.