Ułatwienia dostępu

Prawykonanie poematu „FreDro”

Zapraszamy na premierowe wykonanie specjalnie dla nas napisanej kompozycji. Będzie to Poemat “FreDro” na chór dziecięcy, orkiestrę symfoniczną i aktorów lalki, który zaprezentujemy 2 grudnia 2023 r. o godzinie 18:00. Jest to przedstawiona z perspektywy dzieci, niecodzienna opowieść o samolubnych działaniach człowieka w przyrodzie, o ludzkich przywarach i pozytywnych cechach.

Poemat „FreDro” został skomponowany przez wybitną, nagradzaną na całym świecie kompozytorkę Ewę Fabiańską-Jelińską do libretta Karoliny Jefmańskiej, wałbrzyszanki odnoszącej sukcesy w twórczości dla dzieci, a także w animacji teatralnej i edukacyjnej. Literacką kanwą utworu są, jak wskazuje tytuł Poematu, postacie z tekstów, bajek i dramatów Aleksandra Fredry, którego 230. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Kompozycja zostanie wykonana przez Chór Dziecięcy Filharmonii Sudeckiej prowadzony przez Annę Kupczyńską, aktorów lalki – Piotra Starczaka i Anetę Głuch-Klucznik oraz Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Sudeckiej pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny.

Koncert Poemat „FreDro” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.