Ułatwienia dostępu

Stanisław „Stanley” Łopuszyński

Stanisław Łopuszyński (ur. w 1993 roku w Lille, Francja) – klawesynista i pianista, konferansjer, absolwent klasy klawesynu prof. Lilianny Stawarz (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie), laureat licznych konkursów, działacz społeczny, konwojent humanitarny, żołnierz rezerwy WP.

Dzięki swoim szerokim zainteresowaniom swobodnie porusza się we wszystkich muzycznych stylach. Artysta specjalizuje się w improwizacji (fortepian, klawesyn), aranżacji utworów i piosence aktorskiej. Jest współtwórcą cyklu Klasycznie Niepoważni, OFFbaroque, BCA Flash — Teatr Improv oraz wielu innych zespołów. Od 2018 roku związany z Filharmonią Narodową w Warszawie. W 2021 roku rozpoczął współpracę z wokalistką Dorotą Sacewicz, z którą wykonuje recitale piosenki polskiej i francuskiej. Występuje również w produkcjach musicalowych Teatru Muzycznego Proscenium (Little Shop of Horrors, Grease, Hair).

W czerwcu i lipcu 2021 roku zorganizował i zrealizował projekt Zamość-Odessa Tour 2021, podczas którego zagrał 11 charytatywnych recitali i koncertów na terenie Polski, Ukrainy i Mołdawii, a trasę z Zamościa do Odessy przemierzył na rowerze.

Od 26 lutego działa w Ukrainie realizując transporty humanitarne na terytorium całej Ukrainy od Lwowa przez Kijów, Charków, Dnipro, Zaporoże, Chersoń po Donbas (Siewierodonieck, Bachmut, Kramatorsk, Czasiw Jar, Soledar, Siewiersk i wiele innych). Brał udział w ponad 50 konwojach humanitarnych, w tym w wielu na linię frontu. Do lutego 2024 roku transportując pomoc medyczną, pożywienie, środki higieniczne i ewakuując ludność cywilną, pokonał ponad 140 tysięcy kilometrów.

W listopadzie 2022 roku poleciał do Stanów Zjednoczonych, gdzie zagrał recital klawesynowy w Konsulacie Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku, z którego całkowity dochód przeznaczył na pomoc Ukrainie, a w 2023 roku zagrał kolejny taki recital w Ratuszu w Wilnie na Litwie.

W 2023 roku zrealizował swój kolejny projekt Białystok-Tallin Tour, podczas którego zagrał koncerty w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii i podobnie jak 2 lata wcześniej trasę pokonał na rowerze. Kontynuując działania, w czerwcu i lipcu 2024 roku zrealizował swój trzeci projekt podróżniczo-koncertowy, którym był Kraków-Stambuł Tour. Artysta przejechał ponad 2100 kilometrów i zagrał 11 koncertów w Polsce, na Słowacji, Ukrainie, Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i Turcji.

W 2024 r. z pomocą Ministerstwa Spraw Zagranicznych zorganizował na terytorium Ukrainy swój pierwszy festiwal — Jazzloviec Festival, łączący muzykę renesansową Mikołaja Gomółki i jazz, a druga edycja zaplanowana jest na maj 2025 roku.

24 lutego 2025 roku, w trzecią rocznicę rozpoczęcia pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę za zasługi w umacnianiu przyjaznych relacji polsko-ukraińskich, za niesienie pomocy osobom potrzebującym i działalność charytatywną oraz zasługi w organizacji i niesieniu pomocy humanitarnej podczas wojny na terenie Ukrainy został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę srebrnym Krzyżem Zasługi.

Na co dzień koncertuje w Polsce i za granicą.

Filharmonia Sudecka
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.