Ułatwienia dostępu

Adam Męczywór

Urodził się w Bielsku-Białej, gdzie w wieku siedmiu lat rozpoczął naukę w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki – na wiolonczeli, a po czterech latach lat również na fortepianie. Naukę gry na fagocie rozpoczął w wieku trzynastu lat, w szkole muzycznej II stopnia. W tym czasie odkrył także swoją pasję do gry na organach i realizował ją w kościele rodzimej parafii.

W latach1992-1997 doskonalił swoje umiejętności instrumentalne na studiach w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie fagotu prof. Krzysztofa Kamińskiego. Prowadził też w tym czasie działalność organistowską w Łódzkich parafiach. Będąc studentem czwartego roku rozpoczął pracę jako muzyk fagocista w Filharmonii im. Artura Rubinsteina w Łodzi i kontynuował ją do końca 1998 roku.

Od września 1998 jest solistą fagocistą i kontrafagocistą w Filharmonii im. Tadeusza Bairda w Zielonej Górze. Z orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej koncertował miedzy innymi w Niemczech, Danii, Holandii i we Włoszech. Wielokrotnie występował jako solista fagocista wykonując utwory literatury fagotowej, a także (co zdarza się niezwykle rzadko) występował jako solista kontrafagocista. Równolegle z pracą w filharmonii w latach 2000 – 2022 był również etatowym organistą w zielonogórskich parafiach. Prowadzi działalność pedagogiczną ucząc gry na fortepianie dzieci, młodzież i dorosłych.

Zajmuje się także aranżacją i instrumentacją muzyki na różne składy instrumentalne, od małych – duety, tria, do pełnych składów symfonicznych. Współpracuje jako aranżer lub instrumentalista m.in. z triem „Reed Connection”, Lubuskim Towarzystwem Gitarowym, Stowarzyszeniem Artystów „Zdolni do Wszystkiego”, Filharmonią Gorzowską, Filharmonią im Artura Rubinsteina w Łodzi i Filharmonią Podkarpacką im. A. Malawskiego w Rzeszowie.