Ułatwienia dostępu

Ivan Shemchuk

Urodził się w Czerniowcach w Ukrainie w 1994 roku. Tam też uczęszczał do szkoły muzycznej, gdzie studiował pod kierunkiem profesor Elviry Ryzhonok. Naukę kontynuował we Lwowie, w Szkole Muzycznej im. Solomii Krushelnytskiej, w klasie profesor Ludmiły Zakopets. W 2018 roku ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, w klasie profesora Jarosława Drzewieckiego.

Podczas studiów Ivan otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne (2015-2017), stypendium Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich (2014), stypendium Podkarpackiej Fundacji na rzecz Rozwoju Kultury (2014-2016) oraz stypendium Mera-Pnefal za wybitne osiągnięcia artystyczne i akademickie (2013-2018).

Ivan doskonalił swoje umiejętności, biorąc udział w mistrzowskich kursach pianistycznych prowadzonych przez wybitnych pedagogów takich jak: Vera Nosina, Mikhail Voskresensky, Andrzej Jasiński, Sergei Edelmann, Boris Bloch, Igor Tchetuev, Vladimir Vinnitsky, Eugen Indjic, Philippe Giusiano, Dina Joffe, Kevin Kenner, Akiko Ebi i Lidia Grychtołówna.

Ivan otrzymał wiele nagród, wśród których można wymienić: II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie dla młodych muzyków im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie (2010), Złoty Parnas na Forum Pianistycznym Bieszczady bez granic w Sanoku (2014), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Musica Classica w Moskwie (2015), Grand Prix na Konkursie dla studentów zagranicznych w Antoninie (2017). W 2021 roku zdobył II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie, podczas którego zdobył także nagrody specjalne za najlepsze wykonanie kompozycji Henryka Pachulskiego, za najlepsze wykonanie kompozycji Stanisława Moniuszki oraz dodatkowe nagrody w postaci zaproszeń na koncerty i recitale w polskich filharmoniach. Ivan został wysoko oceniony przez krytyków, wedle których na scenie konkursowej ustanowił się jako niezwykle komunikatywny pianista, oferujący czytelne interpretacje pokryte wspaniałym, naturalnym rubato i napełnione poczuciem komfortu. (Radosław Wieczorek)

W 2023 roku Ivan otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Carla Filtscha w Sibiu oraz I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Targu Mures w Rumunii. W 2020 roku wytwórnia DUX wydała jego debiutancki album zatytułowany Rachmaninow: Transkrypcje Fortepianowe, który przyniósł mu wiele entuzjastycznych recenzji: Ivan Shemchuk ma wigor, błyskotliwość i wrażliwość, ale przede wszystkim oddanie dla muzyki Rachmaninowa, udaje mu się uchwycić na tym nagraniu ducha oryginalnych dzieł opracowanych przez kompozytora, w atmosferze dramatycznego uniesienia przesyconego nostalgią Rachmaninowa i rozpoznawalnym stylem uznanej rosyjskiej szkoły gry na fortepianie. (Catalin Sava – Cultural Supliment)

Występował jako solista w Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Filharmonii Narodowej we Lwowie, Narodowej Operze Rumuńskiej w Iasi, Filharmonii Państwowej w Sibiu, Filharmonii Państwowej w Targu Mures pod batutą takich dyrygentów jak Łukasz Borowicz, Tiberiu Soare, Radu Postavaru, Wołodymyr Syrenko, Jurij Bervetski, Massimiliano Caldi, Jerzy Salwarowski, Bohdan Boguszewski, Alessandro Cedrone, Ciprian Teodorascu, Kai Buman, Krzysztof Falise.