Ułatwienia dostępu

Natalia Szymczyk

To 15-letnia uczennica POSM II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. Swoje umiejętności doskonali również biorąc udział w wielu kursach mistrzowskich i warsztatach skrzypcowych (Lusławice, Krzyżowa, Busko-Zdrój, Zakopane, Nałęczów, Radziejowice).

Natalia wzięła udział w ponad 40 konkursach skrzypcowych i kameralnych zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych zdobywając czołowe lokaty i nagrody specjalne m.in. I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2023), I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka ARCHETTI w Jaworznie (2023), Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im.Vaclava Krućka w Czechach (2022), I miejsce w Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza w Płocku (2022), I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu na XIV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2021), I miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu ( 2021), I miejsce w International Moscow Music Competition w Moskwie (2020), I miejsce na 42 Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. St. Hajzera w Zielonej Górze (2019).

Młoda skrzypaczka ma na swoim koncie występy solowe m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna ARCHETTI na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach oraz w siedzibie orkiestry w Jaworznie. Natalia występowała również w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, w Sali Koncertowej oraz Auli im. B. Szabelskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, w Trybunale Koronnym w Lublinie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, na koncertach finałowych Zimowej Akademii Muzyki w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, na koncertach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Za swoje osiągnięcia artystyczne Natalia Szymczyk otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022, a w roku 2023 została laureatką XX edycji prestiżowego programu stypendialnego „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natalia należy również do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.