Ułatwienia dostępu

Natalia Szymczyk

Urodziła się 16 marca 2008 roku. Pochodzi z rodziny o tradycjach muzycznych. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 6 lat w ZPSM im. Wojciecha Kilara w Katowicach w klasie Pani Małgorzaty Wacławik, a obecnie od 2022 roku kształci się w klasie skrzypiec prof. Łukasza Błaszczyka. Swoje umiejętności doskonali również biorąc udział w licznych warsztatach i kursach mistrzowskich, w tym w wielu edycjach Zimowej oraz Jesiennej Akademii Muzyki w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, a także na kursach mistrzowskich w Krzyżowej, Busku-Zdroju, Zakopanem, Nałęczowie, Radziejowicach. W 2023 roku uczestniczyła w kursach mistrzowskich w ramach Festival Academy Budapest w Budapeszcie oraz w NFM Masterclass we Wrocławiu.

Natalia jest laureatką ponad 50 konkursów skrzypcowych zarówno ogólnopolskich jak i międzynarodowych, gdzie zdobywała czołowe lokaty i nagrody specjalne m.in. I miejsce w XVII Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku (2024), II miejsce w XVIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Młody Paganini” w Legnicy (2024), I miejsce w II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Jeno Hubaya w Bupapeszcie (2023), Grand Prix oraz szereg nagród specjalnych (nagroda dla najlepszego uczestnika z zagranicy, nagroda zanajlepsze wykonanie utworu współczesnego kompozytora czeskiego) w XI Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Josefa Micky w Pradze (2023), I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2023), I miejsce w III Ogólnopolskim Konkursie Młodego Skrzypka ARCHETTI w Jaworznie (2023), II nagroda w IV Konkursie Skrzypcowym Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie (2022), Grand Prix w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im.Vaclava Krućka w Czechach (2022), I miejsce w Międzynarodowych Spotkaniach Młodych Skrzypków im. prof. M. Ławrynowicza w Płocku (2022), I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu na XIV Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Pamięci Aleksandry Januszajtis w Gdańsku (2021), I miejsce na V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu (2021),I miejsce w International Moscow Music Competition w Moskwie (2020), I miejsce na 42 Ogólnopolskim Konkursie Bachowskim im. St. Hajzera w Zielonej Górze (2019).

Młoda skrzypaczka ma na swoim koncie występy solowe m.in. z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Miasta Jaworzna ARCHETTI na XXIX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych w Katowicach oraz w siedzibie orkiestry w Jaworznie. Natalia występowała również w Sali Kameralnej NOSPR w Katowicach, w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku, w Sali Koncertowej oraz Auli im. B. Szabelskiego Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach, w Trybunale Koronnym w Lublinie, na Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju, na koncertach finałowych Zimowej Akademii Muzyki w Sali Koncertowej Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej im. F. Liszta w Budapeszcie, na koncertach Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci w Łazienkach Królewskich w Warszawie oraz w Sali Kameralnej Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w Warszawie.

W październiku 2023 roku Natalia wystąpiła z recitalem solowym w ramach cyklu PREZENTACJE w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Za swoje osiągnięcia artystyczne Natalia Szymczyk dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2022 i 2023, a w roku 2023 została laureatką XX edycji prestiżowego programu stypendialnego „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natalia należy również do grona stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.