Ułatwienia dostępu

Polina Tarasenko

Puzonistka. Urodziła się w 2001 roku w Chersoniu w Ukrainie. Bardzo wcześnie zaczęła grać muzykę na zestawie perkusyjnym w dziecięcej grupie jazzowej „Dixieland” w Pałacu Twórczości Dzieci i Młodzieży w Chersoniu pod kierunkiem Semena Ryvkina, który nauczył ją także grać na saksofonie, trąbce i puzonie. Jako członkini ”Dixielandu” regularnie występowała podczas koncertów i festiwali nie tylko w Ukrainie, ale również za granicą. Już w tym okresie łączyła jazz z muzyką klasyczną, studiowała grę na fortepianie i teorię muzyki.

Po śmierci pierwszego nauczyciela w 2011 roku Polina poznała w Internecie rosyjskiego puzonistę Aleksandra Nyankina, który wówczas mieszkał i pracował na Tajwanie. Za pośrednictwem Skype’a udzielał jej lekcji i przygotował do udziału w Konkursie Muzycznym Rotary w Moskwie w 2013 roku. Polina zdobyła w nim dwie nagrody i otrzymała zaproszenie od dyrektora Szkoły Muzycznej im. Gniesinych do studiowania tam bez egzaminów wstępnych w głównej specjalności puzon oraz przedmiotów do wyboru – saksofon, trąbka, kompozycja, fortepian, organy.

Podczas nauki w Szkole Muzycznej im. Gniesinych Polina brała udział w wielu międzynarodowych konkursach i festiwalach. Została także uhonorowana tytułem najlepszej uczennicy szkoły w 2015 roku, a w 2018 roku ukończyła ją z najwyższymi wyróżnieniami.

Jej liczne i różnorodne zainteresowania, zarówno muzyczne, jak i pozamuzyczne, nie ułatwiły jej wyboru, ostatecznie jednak zdecydowała się na grę na puzonie klasycznym jako główną ścieżkę swojego rozwoju. W latach 2019-2022 studiowała w Hochschule für Musik, Theatre und Medien Hannover pod kierunkiem profesora Jonasa Bylunda, a jesienią 2022 roku rozpoczęła studia w Hochschule der Künste Bern w klasie profesora Iana Bousfielda.

Od początku studiów w Niemczech Polina zdobywała nagrody w wielu międzynarodowych konkursach puzonowych we Włoszech, Francji, Niemczech i USA. Była półfinalistką konkursu Aeolus Wind Competition 2019 w Düsseldorfie oraz otrzymała trzy nagrody specjalne w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD w Monachium. Polina jest stypendystką różnych fundacji, takich jak Fundacja Marous, Yehudi Menuhin Live Music Now Hannover, Mozart-Gesellschaft Dortmund, Deutsche Stiftung Musikleben i szwajcarska Fundacja Hirschmanna.

W sezonie 2020/2021 grała z NDR Radio Philharmonie Hannover pod dyrekcją Andrew Manze’a oraz była „debiutującą artystką-rezydentką” w Nikolaisaal Potsdam. W 2022 roku wystąpiła między innymi w Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz, koncertowała w Barcelonie i zadebiutowała w Konzerthaus Dortmund. W roku akademickim 2022/2023 Polina była zapraszana do Brandenburgisches Staatsorchester we Frankfurcie nad Odrą, do Philharmonie Luxemburg, Tonhalle Zurich i Philharmonie Baden-Baden.

Polina Tarasenko jest także oddaną kameralistką. W lipcu 2023 została zaproszona na Festiwal Mecklenburg-Vorpommern w Schloss Bothmer oraz do Gezeitenkonzerte w Ostfriesland. W 2021 roku założyła wraz z kolegami z Hanoweru kwartet Anima Trombone Quartet.