Ułatwienia dostępu

Wojciech Kud 

Pochodzi z Przemyśla. Od 1-go września 2014 roku koncertmistrz grupy wiolonczel Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na wiolonczeli pod kierunkiem Marka Zazuli w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Jako koncertmistrz Szkolnej Orkiestry Symfonicznej brał udział w wielu festiwalach w kraju i za granicą, między innymi 7th European Youth Music Festival w Szwajcarii oraz 6th European Youth Music Festival w Norwegii.

W 2003 roku, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie wiolonczeli prof. Urszuli Marciniec-Mazur. Jako student brał udział w akademickich kursach mistrzowskich prowadzonych przez Tomasza Strahla, Ulfa Tischbirka, Ioannisa Toulisa, Jeremy Findley’a, Jeroen Reulinga. W 2004 roku rozpoczął współpracę z Teatrem Muzycznym „Capitol” we Wrocławiu, od 2005 roku brał czynny udział w projektach Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, m. in. w tournée po Niemczech.

W 2006r. wykonywał partię solowej wiolonczeli w przedstawieniach teatralnych w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. L. Solskiego we Wrocławiu. W 2008 roku uzyskał tytuł magistra sztuki w dziedzinie gry na wiolonczeli. Od tego też roku jest muzykiem Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu. Od października 2011 r. pełnił funkcję muzyka solisty, we wrześniu 2014 r. awansował na koncertmistrza grupy wiolonczel FS.

Z powodzeniem wykonał koncert Haydna z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej, a także koncerty Vivaldiego. W maju 2014 wraz z małżonką Anną oraz Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej zaprezentował się w repertuarze romantycznym, wykonując kompozycje C. Saint-Saënsa oraz H. Vieuxtempsa pod batutą Michaela Meissnera. W kwietniu 2018 roku z Orkiestrą Filharmonii Sudeckiej wykonał jedno z najtrudniejszych dzieł w literaturze wiolonczelowej – słynny I koncert wiolonczelowy Es-dur op.107 D. Szostakowicza. Jest członkiem zespołów kameralnych “Futyma Quintet”, “Paso Doble Duo” i “Michelangelo Ensemble”, Zespołu Solistów “Ricordanza”, Tria fortepianowego “KREATIV”.

Ma na swoim koncie współpracę z wieloma uznanymi dyrygentami i solistami a także uczestnictwo w kilku realizacjach płytowych jako muzyk sesyjny. W 2011 r. wraz z Filharmonikami Opolskimi, odbył trzymiesięczne tournée dając 46 koncertów w 19-stu Stanach Ameryki Północnej (m.in. Nowy York, Las Vegas, Sacramento, West Palm Beach). Pasjonuje się paralotniarstwem, fotografią oraz aktywną działalnością na rzecz zwierząt zagrożonych wyginięciem. W latach 2005-2018 pełnił funkcję Wiceprezesa Fundacji Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Chronionych w Przemyślu. Gra na wiolonczeli francuskiego mistrza z XIX wieku.