Ułatwienia dostępu

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert symfoniczny – Oberon, czyli przysięga króla Elfów

19 kwietnia - 19:00

19.04.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Oberon, czyli przysięga króla Elfów

Program:
Carl Maria von Weber Uwertura do opery “Oberon”
Felix Mendelssohn-Bartholdy Koncert skrzypcowy e-moll op. 64
Franz Schubert V Symfonia B – dur D. 485

Wykonawcy:
Jakub Haufa – dyrygent
Natalia Szymczyk – skrzypce (laureatka w Konkursie Skrzypcowym im. Wandy Wiłkomirskiej – nagroda Filharmonii Sudeckiej)
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Carl Maria von Weber był wybitnym niemieckim kompozytorem, dyrygentem i pianistą. Jego twórczość miała ogromny wpływ na rozwój muzyki romantycznej. Oberon to opera w czterech aktach, której libretto napisał James Robinson Planché. Premiera odbyła się w 1826 roku w Londynie. Jej fabuła opery opiera się na świecie baśni i magii, a głównym bohaterem jest król elfów, Oberon. Uwertura do tej opery jest dynamicznym i ekscytującym utworem. Rozpoczyna się delikatnie, a następnie przechodzi w żywą i pełną energii sekcję. To wspaniałe wprowadzenie do magicznego świata opery.

Koncert skrzypcowy e-moll op. 64 Feliksa Mendelssohna, to ostatni koncert kompozytora. Dobrze przyjęty podczas prawykonania, pozostaje jednym z najwybitniejszych i najbardziej cenionych koncertów skrzypcowych. Zajmuje centralne miejsce w repertuarze skrzypcowym i zyskał reputację niezbędnego koncertu do opanowania przez wszystkich aspirujących skrzypków koncertowych i zwykle jest to jeden z pierwszych koncertów epoki romantyzmu, których się uczą. Pierwotnie Mendelssohn zaproponował pomysł koncertu skrzypcowego Ferdinandowi Davidowi, bliskiemu przyjacielowi, a jednocześnie koncertmistrzowi lipskiej orkiestry Gewandhaus. Utwór powstawał przez kolejne sześć lat, a jego prawykonanie odbyło się dopiero w 1845 r. W tym czasie Mendelssohn utrzymywał regularną korespondencję z Dawidem, który udzielał mu wielu sugestii. Samo dzieło jest jednym z najważniejszych koncertów skrzypcowych epoki romantyzmu i wywarło wpływ na wielu innych kompozytorów.

V Symfonia B dur Franza Schuberta została napisana głównie we wrześniu 1816 r. i ukończona 3 października 1816 r., sześć miesięcy po jego poprzedniej symfonii. Ze wszystkich symfonii Schuberta jest ona przeznaczona na najmniejszą orkiestrę. Jest to jedyna z jego symfonii, w której instrumentarium nie zawiera klarnetów, trąbek ani kotłów. Często mówi się, że charakter utworu przypomina Mozarta; Schubert był zauroczony kompozytorem w czasie, gdy go komponował, zapisując w swoim dzienniku 13 czerwca roku powstania: O Mozart! Nieśmiertelny Mozart! jakie niezliczone wrażenia jaśniejszego, lepszego życia odcisnąłeś na naszych duszach! Pogodna atmosfera ruchliwego, gwarnego i rozśpiewanego przedmieścia Wiednia kształtowała muzykę V Symfonii, zrodziła jej piękne melodie, rozrzucane zawsze tak szczodrze i beztrosko przez Schuberta.

Czas trwania: 100 minut
Koncert symfoniczny, ceny biletów: 50 / 30 zł

Zakup biletu na ten koncert upoważnia do bezpłatnego uczestnictwa w próbie otwartej w dniu 18.04.24 o godz. 12:00. Próba trwa ok. 60 minut i daje możliwość przyjrzenia się pracy muzyków nad repertuarem przygotowywanym na koncert.

Patronat medialny

Szczegóły

Data:
19 kwietnia
Godzina:
19:00

Miejsce wydarzenia

Sala Koncertowa
ul. Słowackiego 4
Wałbrzych, 58-300
+ Google Map