Ułatwienia dostępu

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Koncert symfoniczny – “Z górskich źródeł zrodzona…”

5 kwietnia - 19:00

05.04.2024, piątek, godz. 19:00
Wałbrzych, Filharmonia Sudecka
Koncert symfoniczny – Z górskich źródeł zrodzona…

Program:
Bedřich Smetana Wełtawa
Camille Saint-Saëns Suita na wiolonczelę i orkiestrę op. 16
Antonin Dvořák Symfonia nr 7 d-moll op. 70

Wykonawcy:
Tadeusz Wojciechowski – dyrygent
Wojciech Kud – wiolonczela
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej

Na pierwszym koncercie po Świętach Wielkanocnych zabrzmi Wełtawa Bedřicha Smetany, która jest drugim z sześciu poematów symfonicznych zamieszczonych w cyklu Moja ojczyzna. Sam kompozytor wypowiedział się na temat tego utworu: Przedstawia bieg rzeki od początku, gdzie dwa potoki, jeden zimny a drugi gorący, łączą się w strumień; biegnie on przez lasy i łąki, przez kochane krajobrazy gdzie słychać celebracje wesel i zabaw, przez światło księżyca i tańce wodnych nimf, w pobliżu klifowych wysokich zamków i wyniosłych ruin; Wełtawa wiruje na bystrzy Św. Jana, płynie szerokim strumieniem do Pragi, mija Wyszogród i w dużej odległości łączy się z Łabą.

Usłyszymy także VII Symfonię d-moll op. 70 Antonina Dvořáka, kompozytora czeskiego, który swoją muzyczną drogę zaczynał grając na altówce w orkiestrze Teatru Tymczasowego, prowadzonej przez (o 17 lat starszego) B. Smetanę. Symfonia ta cieszy się ogromnym uznaniem zarówno krytyków i muzykologów, jak i melomanów. Mówi się, że: wraz z czterema symfoniami Brahmsa i Dziewiątą Schuberta jest to jeden z najwspanialszych i najczystszych przykładów tej formy sztuki od czasów Beethovena (Donald Tovey).

Wyjątkowym dziełem tego wieczoru będzie zagrana po raz pierwszy w Wałbrzychu (a prawdopodobnie też pierwszy raz w Polsce!) Suita na wiolonczelę i orkiestrę op. 16 C. Saint-Saënsa.
Utwór pierwotnie skomponowany na wiolonczelę i fortepian jest ciekawą mieszanką różnych stylów – od barokowych poprzez klasyczne aż do romantycznych. Tę nieznaną kompozycję wykona koncertmistrz grupy wiolonczel Filharmonii Sudeckiej – Wojciech Kud.

Czas trwania: 115 min
Koncert symfoniczny, ceny biletów: 50 / 30 zł

Szczegóły

Data:
5 kwietnia
Godzina:
19:00

Miejsce wydarzenia

Sala Koncertowa
ul. Słowackiego 4
Wałbrzych, 58-300
+ Google Map