Ułatwienia dostępu

Miłosz Kula

Dyrygent, muzykolog, pedagog. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie dyrygentury i klarnetu oraz Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku muzykologia. Doktor w zakresie dyrygentury oraz w zakresie muzykologii. Absolwent Podyplomowych Studiów Zarządzania Placówkami Kultury prowadzonych przez Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu.

Koncertował z orkiestrami filharmonicznymi i symfonicznymi w Lublinie, Zielonej Górze, Toruniu, Kielcach, Katowicach, Rzeszowie, Opolu, Częstochowie, Ołomuńcu, Wałbrzychu, Capellą Bydgostiensis, Berlin Sinfoniettą, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus i Chórem Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Występował z takimi artystami jak m.in. Ewa Biegas, Jadwiga Kotnowska, Bartosz Koziak, Paweł Kowalski, Alina Mleczko, Kamil Pacholec, Jose Torres.

Zajmuje się również działalnością naukową. Uczestniczył w ekspedycji etnomuzykologicznej w okolice Irkucka (Rosja), badając ślady obecności polskiego repertuaru. Wygłaszał referaty na międzynarodowych konferencjach naukowych. Współtworzył portal batuty.instrumenty.edu.pl prowadzony przez Instytut Muzyki i Tańca. We współpracy z Polskim Wydawnictwem Muzycznym, przygotowuje edycję tomu z dziełami orkiestrowymi Stanisława Moniuszki. Autor kilkunastu publikacji naukowych i popularnonaukowych. Laureat prestiżowej nagrody im. ks. prof. Hieronima Feichta przyznawanej przez Sekcję Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich.

Jest zatrudniony na stanowisku adiunkta we wrocławskiej Akademii Muzycznej, w której prowadzi przedmioty związane z historycznie zorientowaną muzykologią, sztuką dyrygencką, czy organizowaniem życia muzycznego. W minionych latach wykładał również na Uniwersytecie Wrocławskim. Odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej (2022). Od lutego 2024 roku jest zastępcą dyrektora Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.