Ułatwienia dostępu

Zoja Syguda

Urodziła się w 2009 roku w Gdańsku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Wejherowie w klasie Piotra Bukowskiego, aktualnie jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Gdyni w klasie prof. Małgorzaty Skorupy. Od najmłodszych lat równolegle rozwija swój warsztat podczas warsztatów i kursów muzycznych. W roku 2021 została zaproszona do udziału w węgierskim talent show Virtuozok w Budapeszcie.

W dorobku osiągnięć artystycznych posiada kilkadziesiąt czołowych nagród na konkursach krajowych i zagranicznych, m.in. Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Indywidualności Artystycznych ATMA w Zakopanem w 2023 roku, Grand Prix III Ogólnopolskiego Konkursu Młodzi Muzycy w Katowicach w 2021 roku, Grand Prix IV Konkursu Skrzypcowego Muzyki Polskiej im. Wandy Wiłkomirskiej w Częstochowie w 2022 roku oraz I nagrodę na XX Międzynarodowym Konkursie im. G. Ph. Telemanna w 2023 roku w Poznaniu oraz dwukrotnie nagrodę Grand Prix na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Tadeusza Wrońskiego w Puławach w roku 2022 i 2023 jak i I nagrodę na Mezinarodni houslove souteze PhDr. Josefa Micky w Pradze.

W działalność koncertową młodej artystki wpisują się występy solistyczne w Polsce, w Niemczech i na Węgrzech. W 2022 roku dwukrotnie wystąpiła w Polsce na koncertach z towarzyszeniem orkiestry: wraz z Śląską Orkiestrą Kameralną wykonała utwór Wariacje na temat własny op. 15 H. Wieniawskiego oraz z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Młodych pod batutą Sylwii Janiak – Kobylińskiej II Koncert skrzypcowy d-moll op. 22 H. Wieniawskiego. Miała przyjemność wykonać recital solowy w NOSPR w Katowicach oraz w Muzeum ATMA w Zakopanem.

Za swoje osiągnięcia artystyczne Zoja Syguda otrzymała w roku 2023 stypendium „Młoda Polska” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest pod opieką Lions Club w Gdańsku i należy do grona stypendystów Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.